Currency
Language

Potliwość stóp – jak poradzić sobie w lecie?

Nikt nie lubi nieprzyjemnego zapachu stóp. W lecie potliwość stóp może się nasilać i chociaż jest to zupełnie naturalne, to niektóre nasze działania mogą wzmagać pocenie, a inne – je ograniczać.

Intensywność zapachu lub samego pocenia się jest kwestią bardzo indywidualną, natomiast jeśli zmagasz się z nadmierną potliwością stóp lub masz przykry zapach potu, w tym artykule podpowiemy ci, z której strony przyjrzeć się problemowi.

Pocenie – to naturalny proces!

Przede wszystkim musisz pamiętać, że pocenie się to naturalny proces, który występuje u każdego człowieka. Ma za zadanie głównie ochłodzić organizm, stąd w lecie następuje większa aktywność gruczołów potowych. W niektórych miejscach na ciele ilość gruczołów potowych jest większa – na okolicach pach, dłoni, stóp, ale też w okolicy głowy czy twarzy.

Co ciekawe, sam w sobie pot jest bezwonny, ale właśnie w kontakcie z bakteriami obecnymi na skórze, powstaje nieprzyjemny zapach. Jak widzisz, już na samym początku można zauważyć, że higiena ma bardzo duże znaczenie. Stopy mają najmniejszy dostęp do powietrza (zwłaszcza, jeśli nosisz złej jakości obuwie) co sprzyja powstawaniu bakterii, a przez to – wydzielaniu nieprzyjemnie pachnącego potu.

Nadmierna potliwość stóp – skąd się bierze?

Kolejnym ważnym elementem do zrozumienia, jest pojęcie, skąd tak naprawdę bierze się nadmierna aktywność gruczołów potowych. Dlaczego jedna osoba może pocić się mniej, a druga więcej, nawet jeśli np. chodzą w tym samym obuwiu?

,,Ten typ tak ma”, czyli genetyczne i naturalne przyczyny nadpotliwości stóp

Tak jak wspomnieliśmy, sam proces pocenia się jest całkowicie naturalny. Niektórzy mogą mieć więcej gruczołów potowych na stopach, częściej trenować itp. Co wpływa na wydzielanie nadmiernych ilości potu?

  • ćwiczenia, bieganie, uprawianie sportu,
  • nadmierny stres,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • choroby neurologiczne,
  • genetyka,
  • dieta bogata w ostre przyprawy,
  • mocna kawa,
  • alkohol.

Wszystko to może spowodować zwiększoną potliwość. Tak samo, mocno wpływają na to uwarunkowania genetyczne i to, jak skonstruowana jest nasza stopa. Nie ma możliwości, żeby każdy człowiek miał dokładnie taką samą ilość gruczołów potowych.

Nie obciążaj dodatkowo stóp – przyjrzyj się obuwiu i skarpetom!

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, żeby zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi, jest dobranie odpowiednich skarpetek oraz obuwia. Jak myślisz, co będzie się działo ze stopą, jeśli przez cały dzień będzie się wręcz ,,gotować” w niskiej jakości materiale/plastiku, który nie oddycha?

Z tego powodu polecamy (i produkujemy nasze obuwie) z kilku materiałów:

  • naturalna skóra, która przepuszcza powietrze i pozwala stopie oddychać,
  • wegańska skóra licowa, która działa tak samo i jest idealna dla osób, które nie chcą używać produktów odzwierzęcych,
  • mikrofibra, czyli materiał, który idealnie przepuszcza powietrze i daje ,,drugi oddech” każdym butom, w których są użyte.
  • skarpety z jak największym % bawełny, żeby nie podrażniać stopy dodatkowym, nieprzyjemnym materiałem.

Stosując te zasady przy zakupie butów, możesz mieć pewność, że problem spoconych stóp będzie mniejszy. W Magical Shoes produkujemy obuwie wyłącznie z takich materiałów, które są zdrowe dla skóry stopy, także nie wahaj się odwiedzić naszego sklepu.

Czy nadmierna potliwość może wynikać ze zbyt słabej higieny stóp?

Odpowiedzi na to pytanie na pewno już się domyślasz – skoro to bakterie w dużej mierze wpływają na nieprzyjemny zapach potu, tak samo brak higieny może zwiększać potliwość. Zatkane pory, przetłuszczona skóra, która nie oddycha, zbyt sucha skóra, którą organizm próbuje chronić – wszystko to wpływa na potliwość. Unormowanie tego wydaje się trudne, ale spokojnie – tylko tak brzmi. W większości przypadków wystarczy regularne mycie stóp, ,,wietrzenie” butów, noszenie czystych skarpet i zauważysz mniejszą potliwość. Jeśli dotychczas tego nie robisz, warto przyjrzeć się swojej pielęgnacji skóry stóp. O ile potliwość może jeszcze nie jest zbyt trudnym problemem, tak słaba higiena może doprowadzić np. do grzybicy skóry stóp.

Od czasu do czasu warto wymieniać wkładki do butów lub używać specjalnych środków dezynfekujących na butach. Pozwala to na zatrzymanie pojawiania się ewentualnych bakterii, a co za tym idzie, są mniejsze szanse na przykry zapach. Dodatkowo, buty będą służyły ci znacznie dłużej, bo nie zniszczą się pod wpływem np. wilgoci, brudu lub bakterii. Higiena skóry stóp, ale i całego ciała to podstawa!

Warto pamiętać, że dieta zawierająca dużo przetworzonej żywności również wpływa na zwiększoną potliwość. Organizm jest zajęty przetwarzaniem jej, co zwiększa wysiłek i powoduje nadmierną potliwość pach, stóp i innych części ciała.

Środki przeciw poceniu – hit czy kit?

Środki przeciw poceniu, takie jak antyperspiranty działają na bardzo podobnej zasadzie. Mają za zadanie blokować gruczoły potowe, co w teorii zmniejsza potliwość. Dlaczego w teorii?

Wszystko zależy tak naprawdę od używanego przez nas środka. W wielu przypadkach, jeśli zastosujemy środek z kiepskim składem (tanim lub z dużą ilością chemii) możemy tylko pogorszyć sprawę. Chwilowa ulga spowoduje, że organizm będzie chciał później nadrobić.

W niektórych mocno drastycznych przypadkach stosuje się zabiegi medycyny estetycznej, które polegają na wstrzyknięciu substancji pod skórę. Powoduje to sparaliżowanie gruczołów potowych na jakiś czas, przynajmniej dopóki organizm nie rozpuści środka leczniczego. Nawet po rozpuszczeniu wiele osób informuje o zmniejszonej potliwości, dlatego taki zabieg może być wyjściem dla mocno pocących się osób.

W aptekach możesz znaleźć również tabletki, które zazwyczaj mają za zadanie wspierać pracę nerek i zmniejszać stres, co również może przyczynić się do zmniejszonej potliwości, ale skuteczność ich działania to bardzo indywidualna sprawa.

Pocenie stóp co możesz zrobić?

Jeśli chcesz jak najmocniej zmniejszyć potliwość stóp lub zredukować nieprzyjemny zapach, możesz:

  • zadbać bardziej o dietę, czyli jeść jak najmniej przetworzonej żywności, fast foodów, ograniczyć alkohol i inne używki.
  • mocniej zadbać o odpowiednią higienę stóp, np. używaj odpowiedniego dla swojej skóry mydła. Pamiętaj, że tutaj więcej nie znaczy lepiej – wszystko zależy do wyjściowej kondycji twojej skóry. Codzienne mycie stóp odpowiednim środkiem da zauważalne efekty!
  • dbaj o odpowiednie obuwie i skarpety – wysokiej jakości przepuszczające powietrze materiały pomogą w redukcji potliwości,
  • w razie ostateczności udaj się na odpowiedni zabieg.

Jak już kilkukrotnie powtórzyliśmy, potliwość stopy to bardzo indywidualna sprawa, więc musisz przetestować na sobie, jakie działanie będzie najskuteczniejsze.

Jak wygląda leczenie nadmiernej potliwości?

Istnieje kilka sposobów leczenia nadmiernej potliwości stóp (oprócz oczywiście wymienionych wcześniej sposobów).

Leczenie, w zależności od twojej sytuacji powinien dobrać odpowiedni specjalista, czyli w tym przypadku podolog. Ogólnie leczenie można zacząć od środków farmakologicznych, czyli specjalnych środków na stopę. Podolog w razie konieczności usunie również zrogowacenia, a na koniec poda przydatne informacje co do pielęgnacji.

Kolejna możliwość to jonofreza, czyli zabieg, który za pomocą prądu zmniejsza aktywność gruczołów potowych. Porażone kanały jonowe gruczołów powodują zmniejszenie ilości wytwarzanego potu. Efekt może utrzymywać się nawet dwa lata, ale wymaga przynajmniej kilku zabiegów.

Jeszcze innym rodzajem zabiegu jest podanie toksyny botulinowej, która blokuje nerwy wokół gruczołów potowych. Po takim zabiegu nadmierna potliwość ustępuje na przynajmniej kilka miesięcy.

Jeśli nie chcesz poddawać swojej stopy zabiegom, zachęcamy do zapoznania się z butami barefoot, w których twoja stopa naprawdę odetchnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.