Currency
Language

Jak dzisiejsze, masowe obuwie szkodzi stopom?

Znasz to uczucie, gdy wracasz do domu po pracy w eleganckich, błyszczących butach i nogi aż pulsują z bólu i zmęczenia? A może zdarzyło ci się ćwiczyć na wfie/siłowni w zwykłych trampkach lub gorzej – w wypasionych adidasach z podbitą piętą – i czujesz, że już nie wrócisz?

Nie chcemy cię straszyć ani zasmucać, ale prawdopodobnie chodząc w takich butach, mocno szkodzisz stopom. Twoje ulubione szpilki mogą cię po prostu… wykańczać.

O samych szpilkach, pisaliśmy w tym artykule, a dziś rozwiniemy temat szkodliwości źle dobranych butów, które powodują deformacje stóp. Dowiesz się też, w jaki sposób dzisiejsze obuwie szkodzi stopom.

 

Dlaczego zwykle mamy źle dobrane obuwie?

,,Porusz palcem”,

,,Jak trochę pochodzisz to się rozejdą”

,,Nie bądź taki delikatny, odciski to znak, że się nie obijasz”.

Brzmi znajomo? Niestety, w większości polskich rodzin (i na świecie) nadal istnieje bardzo mała świadomość na temat wpływu butów na organizm. Gdy kupujesz buty, najcześciej patrzysz pod pryzmatem kilku rzeczy: cena, czy będą pasować do innych ubrań, czy marka jest znana i rozmiar. O innych rzeczach się zazwyczaj po prostu nie myśli, bo kto będzie się zastanawiał, jak mocno podbita pięta (kojarzysz modne, sportowe obuwie?) wpłynie na naturalny ruch stopy? Kto przy zakupie myśli, czy to super obuwie szkodzi stopom?

Od małego jesteśmy uczeni ,,złego” wybierania butów, a później powtarzamy te błędy w dorosłym życiu. Na szczęście, ideologia barefoot zaczyna być coraz bardziej znana i walczy z ,,fast fashion”, promując zdrowie, bez straty na jakości i wyglądzie.

 

Jak rodzaj buta wpływa na stopę

Jeśli chcemy odpowiedzieć na pytanie ,,jak buty szkodzą”, należy mieć świadomość, że różny typ obuwia, to różne problemy. Oczywiście finalnie wszystkie prowadzą do podobnych chorób takich jak paluch koślawy (hallux), palce młotkowate, zapalenia mięśni i ścięgien, czy bóle kręgosłupa. Niemniej wszyscy się zgodzimy, że noszenie szpilek szybciej zmęczy stopy niż buty sportowe. Po prostu ćwicząc/biegając w kiepskiej jakości obuwiu, odraczamy problemy na później.

Wybór dobrego obuwia jest szczególnie ważny w wieku dziecięcym, kiedy stopa ciągle się rozwija i jest narażona na deformacje bardziej niż stopa dorosła. Informacje na ten temat znajdziesz w artykule o minimalistycznym obuwiu dziecięcym.

Buty typu ,,adidasy”

Buty typu adidasy (czy też po prostu buty sportowe) mają jeden wspólny problem – wszystkie mają zazwyczaj podbitą piętę. W teorii ma to wspomóc amortyzację pięty, która sama w sobie nie ma żadnego ,,podparcia”. Jeśli mocno tupniesz piętą, odczujesz wibracje nawet w głowie. Właśnie z tego powodu, bieganie ,,z pięty” jest najgorszym z możliwych. Niestety, buty z obuwiem podbitym uczą nas biegania z palców, co również na dłuższą metę nie jest odpowiednie dla naszych stóp. Człowiek, naturalnie powinien biegać… ze śródstopia. Tylko wtedy mamy równomierne rozłożenie ciężaru ciała, nie obciążamy ani palców, ani pięty. Człowiek jest zbudowany do biegów długodystansowych i o ile wybicie się z palca daje możliwość przyspieszenia, tak nie bylibyśmy w stanie daleko biec.

W przypadku sportowego obuwia, jeśli przyzwyczaimy się, że nasza pięta jest zawsze w górze i chroniona, zapomnimy o tym, że sami powinniśmy ją chronić. Dlatego nieprawidłowo dobrane obuwie sportowe już za dziecka potrafi przysporzyć sporo problemów.

Wysokie obcasy

Wysokie obcasy, czy też szpilki, są zdecydowanie najmniej zdrowym rodzajem obuwia. Bardzo nienaturalna pozycja stopy powoduje ból, zmęczenie mięśni stóp i odciski oraz otarcia. Osoby, które często chodzą w szpilkach i nie wykazują żadnych ,,natychmiastowych” problemów, są bardzo narażone na problemy ze stawami, osłabieniem ścięgien i zwiększenie ryzyka zwyrodnień w kolejnych latach. Skutkami noszenia wysokich butów mogą być np. halluksy, palce młotkowate (nadmienie skrzywione palce stopy), nadmierna pronacja lub supinacja stopy, ale także choroby kręgosłupa, stawów biodrowych i krzywa cała postawa ciała. A teraz zastanów się, czy warto nosić wysokie obcasy dla chwili uwagi w towarzystwie?

Eleganckie buty męskie typu trumienki/krokodyle

Eleganckie buty męskie działają na bardzo podobnej zasadzie co te z wysokimi obcasami, ale o ile niektóre szpilki mogą mieć ,,otwarte” palce, tak u mężczyzn wyglądałoby to raczej śmiesznie. Stąd większość męskich butów tworzy się z twardszych materiałów ,,na sztywno”, maksymalnie ścieśniając palce. Ciasne buty nie tylko obcierają, ale powodują również przyzwyczajenie stopy do nienaturalnego położenia, co skutkuje zapaleniami, halluksami oraz innymi schorzeniami. Jeśli musiałeś kiedyś przejść w nowych ,,lakierkach” kilka kilometrów – współczujemy!

Niskiej jakości trampki

To, że dasz swoim stopom więcej swobody w trampkach czy tenisówkach, niestety nie znaczy, że będzie to zdrowsze. Świat przyzwyczajony jest obecnie do ,,fast fashion“, a wielkie koncerny tworzą setki tysięcy nowych par butów, żeby tylko napędzać sprzedaż. Niskiej jakości proste obuwie, o ile może być lepsze niż np. buty na obcasie, tak ich problem leży właśnie w jakości. Takie buty w żaden sposób nie ochronią twojej stopy ale też szybko się zepsują. Jeśli masz jakieś zwyrodnienia typu płaskostopie, to tylko pogłębiasz swój problem.

Czym są ,,zdrowe buty”?

Co właściwie znaczy termin zdrowe buty? Czy jest to obuwie terapeutyczne, które zalecają fizjoterapeuci i podolodzy? Niekoniecznie, ponieważ obuwie terapeutyczne, ma za zadanie wyleczyć dany problem. Nie jesteśmy jednak w stanie nosić takich butów przez całe życie. A może wystarczy dopasować odpowiednie obuwie pod kątem rozmiaru? Niestety – też nie! Nawet idealnie dobrany rozmiar, ale w kształcie zbyt wąskie, z czasem powoduje ból stóp, a przez to deformacje.

Zdrowe obuwie ma kilka wspólnych cech, na które warto zwrócić uwagę przy wybieraniu obuwia:

  1. Płaska podeszwa, czyli inaczej tzw. zero-drop. Jest to najważniejsza cecha zdrowego obuwia, która łączy zresztą cały świat obuwia typu barefoot. Taki rodzaj podeszwy uczy naturalnego ruchu stopy, z czasem powodując, że chodzimy ze śródstopia i równomiernie rozkładamy ciężar ciała. Bez amortyzacji pięty, but nie powoduje krzywizny idącej od tyłu do przodu stopy. O ile przyzwyczajenie się do takich butów może trochę trwać, to z czasem zauważysz widoczną różnicę, nawet w budowie twojej stopy.
  2. Szeroki przód, czyli dużo miejsca na palce. Taki but ma zazwyczaj tyle miejsca na palce, że mogą one swobodnie się ,,rozłożyć”. Dzięki temu, wszystkie cztery palce nie cierpią przez nacisk dużego palca stopy. Zmniejsza to ryzyko powstawania schorzeń w obrębie palców. Z czasem, zauważysz, że twoje palce zaczną się ,,rozkładać”, czyli wracać do naturalnej budowy!
  3. Elastyczność. Buty powinny CHRONIĆ twoją stopę, ale jej nie ograniczać! Stopa ma mnóstwo mięśni i ścięgien, które muszą się poruszać, a ich ograniczanie, powoduje z czasem choroby.
  4. Wysoka jakość. Buty zdecydowanie powinny służyć więcej niż jeden sezon. Dużo zależy od ciebie i tego, jak o nie dbasz. Wysokiej jakości materiały są niezbędne, żeby obuwie przetrwało na dłużej.

Jak wybrać odpowiednie obuwie?

Jeśli chcesz zacząć dbać o swoje stopy i rozpocząć przygodę z barefoot, zapraszamy do sklepu Magical Shoes, gdzie znajdziesz szeroki wybór obuwia sportowego, na co dzień, zimę i więcej!

Wszystkie nasze buty są:

  • Całkowicie płaskie (zero drop) – pozwolą na utrzymanie prawidłowej postawy
  • Oddychające i bardzo lekkie – nie poczujesz, że masz je na stopach
  • Niesamowicie elastyczne – Twoja stopa w końcu może naturalnie pracować
  • Szerokie w palcach – buty nie uciskają palców, nie gniotą
  • Najwyższej jakości materiały – buty będą służyć przez długi czas
  • Buty w pełni funkcjonalne – zrzucisz ciężar niewygodnego, twardego obuwia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.