Currency
Language

Jak dbać o obuwie latem?

Lato nie obfituje w śnieg lub kałuże przy roztopach jak na początku wiosny, ale nie oznacza to, że możemy łagodniej podejść do czyszczenia butów. Po prostu będą stać przed nami nieco inne problemy. Jeśli chcemy, żeby nasze nowe buty służyły nam na lata, trzeba zapamiętać kilka zasad, które przedstawimy w tym artykule.

Pielęgnacja butów w lecie – wyzwania

Jednym z podstawowych pytań może być to, co tak naprawdę będzie szkodzić naszym butom w lecie. Zmienna pogoda (deszcz i gorąc), urlopy, wycieczki po lasach i łąkach – wszystko to przekłada się na mocne oddziaływanie na obuwie. Na co dokładnie należy uważać?

Pot

Pierwszym i dość oczywistym problemem będzie pocenie się stóp podczas letnich wypraw. Tutaj bardzo dużo zależy od osoby, która nosi obuwie, dlatego nie chcemy dawać magicznych rad ,,jak się nie pocić”.

Przede wszystkim najważniejszy będzie dobry wybór obuwia. Sztuczne materiały, które można znaleźć w sieciowym obuwiu będą wpływały negatywnie na przepływ powietrza w środku, a tym samym wzmagały potliwość. Pot da idealne środowisko do rozwoju bakterii lub stęchlizny, nie tylko niszcząc but, ale również zapewniając niezbyt przyjemne doznania zapachowe.

Najlepszym wyborem na lato są skórzane buty ze skóry licowej, które idealnie przepuszczają powietrze. Są również bardzo eleganckie, dlatego nadadzą się na co dzień, do pracy i na spotkania.

Jeśli potrzebne są Ci buty trekkingowe, sportowe lub po prostu luźne, warto zwrócić uwagę na te z mikrofibrą, która nie tylko jest łatwa w czyszczeniu, ale również świetnie przepuszcza powietrze (jak np. nasz model Explorer 2.0- ze skóry zamszowej i mikrofibry).

W zapobieganiu brzydkiemu zapachu pomocne będzie również częste wietrzenie środka butów. Nie trzymaj ich po zdjęciu w piwnicy czy na klatce schodowej, a wystaw np. na kilka godzin na balkon.

Suche, gorące powietrze

Kolejnym zewnętrznym czynnikiem wpływającym na obuwie będzie gorące i suche powietrze. Może to wpłynąć negatywnie na materiał buta, powodując przebarwienia lub przetarcia. W zależności od rodzaju skóry, warto zastanowić się nad specjalną pastą do butów lub nawet impregnatem, który tak jak zabezpiecza buty przed wilgocią, tak może chronić je przed działaniem słońca. Impregnacja butów oraz pastowanie butów nie są ograniczone wyłącznie do zimy.

Buty ze skóry naturalnej będą zdecydowanie bardziej odporne na działanie wysokich temperatur niż takie ze sztucznych środków, które mogą odkształcać się pod wpływem gorąca.

Kurz i drobiny

Ten problem towarzyszy nam niezależnie od pory roku, na szczęście remedium jest bardzo proste. Wystarczy regularnie czyścić buty i gotowe!

Szczególnie warto zadbać o ten punkt końcem lata lub jesieni, kiedy chowamy letnie obuwie do szafy. Najgorsze co możemy zrobić dla skórzanego obuwia to zostawić je brudne na kilka miesięcy w słabo przewietrzonym pomieszczeniu. Dużo zależy od konkretnego rodzaju skóry, ale jeśli schowasz je wyczyszczone w mniej wilgotnym miejscu – gwarantujemy, że posłużą na dłużej.

Jak i czym czyścić buty?

Do różnych rodzajów skóry i materiału obuwia należy użyć odpowiednich środków, żeby ich nie zniszczyć. Dokładnie o dbaniu o obuwie pisaliśmy już w tym artykule, ale krótko przypomnimy, czym czyścić buty i jak zrobić to dobrze.

Pielęgnacja butów skórzanych

Czyszczenie obuwia skórzanego jest stosunkowo prostym zabiegiem. Wystarczy:

  • dobrze oczyścić powierzchnię skóry np. mokrą szmatką, a następnie wytrzeć ją do sucha,
  • użyć specjalnej pasty do butów skórzanych lub środka czyszczącego,
  • zaimpregnować skórę pastą lub środkiem impregnującym.

I gotowe!

Pielęgnacja butów zamszowych

Nieco inaczej ma się sprawa butów zamszowych. Zamsz jest materiałem, który można łatwo zniszczyć, dlatego zalecamy delikatniejsze czyszczenie i przecieranie szmatką.

Do zabezpieczenia butów zamszowych również możesz użyć specjalnego środka, który będzie chronił przed wodą i brudem jak np. XNANO PRO.

Jak dbać o obuwie typu barefoot?

W MagicalShoes tworzymy obuwie wyłącznie z naturalnych materiałów – wegańska skóra licowa, skóra naturalna, zamsz i mikrofibra. Do ich pielęgnacji sprawdzą się wszystkie wymienione przez nas wyżej metody. Dzięki temu możesz mieć pewność, że posłużą Ci przynajmniej przez kilka kolejnych wakacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.