Currency
Language

Z czego tworzymy wegańskie buty minimalistyczne?

Nie ma co ukrywać – jeśli chcemy mieć porządne obuwie, które wystarczy nam na wiele lat, będzie zdrowe dla stóp i jednocześnie piękne, to musimy skierować wzrok na buty z prawdziwej skóry. Co jednak, jeśli nie chcemy butów ze skóry zwierzęcej?

W takim przypadku na pomoc przychodzi technologia, która pozwala na wykorzystanie materiałów roślinnych lub pochodzących przy produkcji syntetycznej skóry wegańskiej. Dzięki temu możemy stworzyć wegańskie buty minimalistyczne.

Czym jest skóra syntetyczna

Skóra syntetyczna to nic innego jak imitacja skóry naturalnej, wytworzona z różnych składników pochodzenia sztucznego lub półnaturalnego. Oznacza to wykorzystywanie takich materiałów jak:

  • poliuretan,
  • produkty pochodzące z recyklingu takich produktów jak plastiki, włókna i inne surowce,
  • produkty pochodzenia roślinnego jak jabłka, ananasy, liście alokazji, kaktusy,
  • polichlorek winylu (PVC)

Należy tu mieć na uwadze, że istnieje wiele różnych określeń, takich jak skóra ekologiczna, skóra wegańska, skóra syntetyczna, ekologiczna skóra syntetyczna. Ten podział jest szczególnie ważny w kwestii naszych przekonań oraz dbania o środowisko. Dlaczego?

Obecnie bardzo wielu producentów tworzy tzw. skórę ekologiczną, która nie ma zbyt wiele wspólnego z ekologią. Najczęściej wykorzystuje się do tego właśnie poliuretan lub inne sztuczne materiały. Zazwyczaj cechują się niską trwałością, niezbyt atrakcyjnym starzeniem i sporą ilością procesów chemicznych i przemysłowych do wykorzystania.

W Magical Shoes, wegańska skóra powstaje wyłącznie z recyklingu i mikrofibry. Dzięki temu my wiemy, że dbamy o środowisko, a ty możesz bez problemu nosić obuwie, które doskonale imituje prawdziwą skórę.

Historia skóry syntetycznej

Skóra syntetyczna została po raz pierwszy została wprowadzona w latach 20-tych XX wieku, jako tańsza alternatywa dla prawdziwej skóry. Początkowo, była to bardzo słaba imitacja, ze względu na ograniczenia technologiczne. Z czasem, zaczęto używać jej coraz częściej do produkcji obuwia, torebek, i ubrań.

W dzisiejszych czasach, w zależności od rodzaju użytych procesów i materiałów, skóra syntetyczna (tak jak rodzaje skóry naturalnej) może mniej lub bardziej odpowiadać cechom skór pochodzenia zwierzęcego.

Czy obuwie ze sztucznej skóry jest gorsze niż to z naturalnej?

Wśród wszystkich zalet, postępu technologicznego oraz innych cech, trzeba niestety mieć świadomość, że skóra naturalna jest lepsza pod kątem zdrowotnym i jakościowym. Przede wszystkim skóra naturalna ma najlepszą cyrkulację powietrza, dzięki czemu twoja stopa oddycha i nie ma miejsca na bakterie czy nieprzyjemny zapach. Skóra wegańska również ma dobrą przepustowość powietrza, ale jest nieznaczna różnica.

Skóra wegańska ma oczywistą przewagę – nie używa się do jej produkcji materiałów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli więc chcesz mieć ,,porządne skórzane buty”, ale nie kosztem zwierząt – będzie to dla ciebie rozwiązanie idealne.

Skóra wegańska jest również nieco łatwiejsza w pielęgnacji oraz czyszczeniu. Oczywiście nie zmienia to faktu, że jeśli chcesz cieszyć się butami na wiele sezonów, warto regularnie czyścić i impregnować obuwie.

Mikrofibra – cudowny materiał?

Drugim składnikiem naszego obuwia jest wszystkim znana mikrofibra. Czasem używa się zamiennie słów mikrofaza lub mikrowłókno. Jest to typ mikrowłókna wykonany z cienkich włókien poliestrowych oraz poliamidowych. Do  jego wytworzenia używa się najnowszych technologii, które pozwalają na uzyskanie syntetycznych włókien cieńszych kilkadziesiąt razy niż ludzki włos! Dzięki niskiej gęstości, produkty wykonane z mikrofibry są miękkie i delikatne, ale także odporne na uszkodzenia.

Jest to właśnie jeden z powodów, dlaczego używamy mikrofibry, ale nie jedyny! Do innych wyjątkowych cech tego materiału należą:

  • doskonałe wchłanianie wilgoci,
  • niesamowita odporność – ze względu na bardzo cienki splot,
  • prostota w czyszczeniu, z racji, że jest to włókno syntetyczne, można częściej poddawać je czynnościom pielęgnacyjnym, bez uszkodzenia włókien,
  • są idealne dla alergików, ponieważ nie przepuszczają kurzu, drobnych zanieczyszczeń, roztoczy,
  • posiada świetne właściwości oddychające. Odpowiednie połączenie i konstrukcja buta w połączeniu z wegańską skórą sprawiają, że twoja stopa nie będzie się pocić, a skóra będzie dotleniona.

Buty łączące w sobie mikrofibrę i wegańską skórę to świetny wybór, który zostanie z tobą na długie lata, a jednocześnie jest maksymalnie przyjazny środowisku.

Jak pielęgnować wegańskie obuwie minimalistyczne?

Pielęgnacja obuwia ze skóry syntetycznej jest prosta i nie różni się znacząco od innych.

Jeśli chcesz wyczyścić obuwie, należy:

  1. przetrzeć ubuwie wilgotną szmatką i zwilżyć powierzchnię,
  2. użyć pianki do czyszczenia np. Footwear Cleaning Gel™ NIKWAX
  3. wstrząsnąć przed użyciem,
  4. trzymać butelkę w odległości 15cm od przedmiotu,
  5. nanieść obficie na czyszczoną powierzchnię,
  6. uciążliwe zabrudzenie usunąć szczoteczką,
  7. wypłukać czystą wodą,

Po wyczyszczeniu obuwia, warto zaimpregnować je, żeby jeszcze lepiej ochronić buty przed zewnętrznymi czynnikami. Jak to zrobić?

  1. usunąć brud używając szczotki lub wilgotnej ścierki a następnie wyczyścić obuwie stosując żel do czyszczenia, o którym pisaliśmy wyżej,
  2. Nanieść impregnat w sprayu równomiernie na zewnętrzną powierzchnię obuwia, np. Impregnat do butów z nubuku i zamszu Nikwax 125 ml atomizer lub Bezbarwny Wosk Impregnujący NIKWAX do Skóry Licowej™ (w płynie)
  3. Po 2-3 minutach zetrzeć nadmiar impregnatu czystą ścierką i pozwolić obuwiu wyschnąć przed założeniem.

Prawda, że proste? Więcej o czyszczeniu i ochronie obuwia, przeczytasz w tym artykule (link).

Jeśli szukasz dobrej jakości, produkowanych w sposób ekologiczny zapraszamy cię do sprawdzenia męskich oraz damskich butów wegańskich w naszym sklepie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.