Currency
Language

Jak dbać o obuwie minimalistyczne?

Zanim przejdziemy do porad odnośnie pielęgnacji obuwia minimalistycznego, musimy zadać sobie pytanie. Czy ta pielęgnacja różni się znacznie od pielęgnacji zwykłych butów?

Otóż – nie do końca! Buty minimalistyczne tworzy się są z naturalnych składników, takich jak skóra zwierzęca licowa, zamsz, len, wełna, czy też syntetyczna skóra wegańska. Jak widzisz, nie różni się to zbytnio od wysokiej jakości butów nie-minimalistycznych, które znajdziesz w sklepie.

Postanowiliśmy jednak napisać ten artykuł i przekazać ci kilka najważniejszych informacji, które pomogą ci w pielęgnacji butów i pozwolą nacieszyć się nimi na wiele sezonów.

Polerowanie i czyszczenie obuwia minimalistycznego

Jeśli chcemy, żeby nasze obuwie minimalistyczne były wyczyszczone i wypolerowane na połysk, należy dobrze się do tego przygotować – zależnie od materiałów naszego obuwia. W przypadku skóry licowej, zastosujemy inne produkty niż do butów z zamszu – ponieważ te drugie, mogłyby się zniszczyć.

Do wypolerowania butów ze skóry licowej lub syntetycznej skóry wegańskiej, przyda się kilka akcesoriów i produktów:

 • szczotka do butów, która pozwoli usunąć drobinki kurzu, ziemi, piasku itp.
 • miękka szmatka,
 • pianka lub żel czyszczący np. Footwear Cleaning Gel™ NIKWAX, który pozwoli usunąć głębsze zanieczyszczenia,
 • impregnat lub wosk, którym zabezpieczysz obuwie na dłużej.

Odpowiednie dobranie środków do rodzaju materiału, pozwoli ci nie tylko pozbyć się przebarwień, zabrudzeń i nieestetycznych ,,maziajów”, ale także zabezpieczyć obuwie na dalsze lata. Odpowiednio zadbane skórzane buty potrafią służyć przez wiele lat.

Jak używać środka NikWax?

 1. przetrzeć obuwie wilgotną szmatką i zwilżyć powierzchnię,
 2. wstrząsnąć przed użyciem,
 3. trzymać butelkę w odległości 15cm od przedmiotu,
 4. nanieść obficie na czyszczoną powierzchnię,
 5. uciążliwe zabrudzenie usunąć szczoteczką,
 6. wypłukać czystą wodą,.
 7. nałożyć właściwy środek impregnujący lub odżywkę NikWax na wciąż wilgotne obuwie,

Impregnacja butów

Impregnacja butów, czyli inaczej zabezpieczenie powierzchni zewnętrznej buta, to równie ważny krok. Nieważne, czy twoje buty jest z najwyższej jakości skóry, a może z bardzo wytrzymałej syntetycznej skóry licowej. Jeśli nie użyjesz odpowiedniego środku, z czasem, żywioły pokonają najlepsze obuwie. Skoro woda potrafi wydrążyć górę, to dlaczego nie buty, prawda?

Do impregnacji również należy wybrać odpowiedni środek – czego innego użyjemy do nubuku i zamszu, a czego innego do skóry.

Przykładowe impregnaty, które sprawdzają się do różnego rodzaju materiałów:

Użycie impregnatu jest równie proste, co czyszczenie:

 1. usunąć brud używając szczotki lub wilgotnej ścierki a następnie wyczyścić obuwie stosując żel do czyszczenia, o którym pisaliśmy wyżej,
 2. Nanieść impregnat w sprayu równomiernie na zewnętrzną powierzchnię obuwia,
 3. Po 2-3 minutach zetrzeć nadmiar impregnatu czystą ścierką i pozwolić obuwiu wyschnąć przed założeniem.

Obuwie minimalistyczne w zimie i w lecie

W zależności od pory roku, twoje obuwie minimalistyczne wystawione jest na różne czynniki zewnętrzne.

Zimą będą to więc: mróz, lód, śnieg, błoto, sól sypana na drogi, niespodzianki pod śniegiem (kamienie lub prezenty od psiaka sąsiadów), twarda i śliska nawierzchnia. W tym okresie tym bardziej należy dbać o dokładne impregnowanie i powtarzanie co jakiś czas. Zabezpieczysz dzięki temu buty przed wilgocią i zewnętrznymi czynnikami. Skórzane buty zimą mogą ulec szybkiemu uszkodzeniu, jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio.

Zimą będą to więc: mróz, lód, śnieg, błoto, sól sypana na drogi, niespodzianki pod śniegiem (kamienie lub prezenty od psiaka sąsiadów), twarda i śliska nawierzchnia. W tym okresie tym bardziej należy dbać o dokładne impregnowanie i powtarzanie co jakiś czas, żeby zabezpieczyć buty przed wilgocią i zewnętrznymi czynnikami. Skórzane buty zimą mogą ulec szybkiemu uszkodzeniu, jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio.

obuwie minimalistyczne zimowe

Latem, nasze obuwie minimalistyczne narażone są bardziej na mechaniczne i wewnętrzne czynniki. Z zewnątrz atakuje je wysoka temperatura, drobiny piasku, kurzu itp. Wewnątrz natomiast jest stopa, która zwyczajnie się poci. W ciepły dzień tym bardziej można docenić obuwie ze skóry naturalnej lub skóry wegańskiej. Pozwala ona na doskonałą cyrkulację powietrza i zmniejsza potliwość stóp. Co do zabrudzeń zewnętrznych, wystarczy odpowiednio często je czyścić i otrzepywać, żeby drobiny kurzu czy piasku nie mogły ,,wbić” się głębiej w materiał buta.

obuwie minimalistyczne letnie

 

Jeśli mamy podsumować pielęgnację obuwia, możemy to zrobić w trzech punktach:

 1. Czyścić buty.
 2. Impregnować buty.
 3. Zapętlić.

Prawda, że proste?

2 replies on “Jak dbać o obuwie minimalistyczne?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.