Currency
Language

7 mitów o butach barefoot

O chodzeniu w butach minimalistycznych narosło wiele mitów. Po części wynikają one z niewłaściwego użytkowania, negatywnego dziennikarstwa, próbach wykorzystania przez korporację i wielu innych rzeczy. Ideologia barefoot była w swoim czasie hitem na każdej stronie sportowej, ale temat ucichł. Dlaczego? Ponieważ jak to często bywa, ludzie mieli do tego negatywne podejście. Dziś obalamy 7 najbardziej znanych mitów, które mogą rozwiać twoje wątpliwości – czy są one dla mnie?

Buty minimalistyczne nie chronią przed złą pogodą

To może zapytamy – czy złej jakości wykonane buty chronią przed złą pogodą? Odpowiedź brzmi oczywiście NIE.

Dobrze wykonane buty typu barefoot, które dodatkowo są dobrane w zależności od pogody to świetna ochrona dla stopy – nawet w zimie. Do tworzenia takich butów wykorzystujemy naturalne składniki jak:

  • naturalna skóra licowa,
  • wegańska skóra licowa,
  • mikrofibra,
  • skóra zamszowa,
  • filc obuwniczy,
  • syntetyczny koc obuwniczy,
  • wełna.

Wszystko to przekłada się na kompletną ochronę twojej stopy nawet podczas zimy. Oczywiście, tak samo jak o każde buty, o te również należy odpowiednio dbać, stosując impregnaty oraz odpowiednie środki do czyszczenia.

Buty minimalistyczne szybko się niszczą

Ten mit powstał, gdy na buty minimalistyczne był ,,boom” i wszyscy chcieli go wykorzystać. Do produkcji były używane niskiej jakości składniki, których używa się również w masowym obuwiu.

Tymczasem buty barefoot wytworzone z wysokiej jakości produktów, które wymieniliśmy we wcześniejszym akapicie, oraz odpowiednio zadbane, mogą służyć naprawdę długie lata.

Wszystko zależy również od tego, jak używasz swoich butów. Jeśli praktykujesz ciężkie treningi, to każde buty ucierpią, ale nie należy tu patrzeć przez pryzmat ,,barefoot zniszczą się szybciej”.

Wiele osób może myśleć o tym, że przez cienką podeszwę się szybko zdzierają. Prawda jest taka, że “właściwa” gumowa podeszwa jest w naszych butach niejedokrotnie grubsza niż w standardowych butach z obcasem i amortyzacją. Najczęściej jest tak, że buty z amortyzajcą posiadają bardzo grubą część podeszwy z pianki, która jest połączona z gumową częścią podeszwy posiadającą 2mm grubości.

Bieganie naturalne zwiększa ryzyko kontuzji

Tu cię zaskoczymy – owszem MOŻE zwiększyć ryzyko kontuzji. Tylko wtedy, jeśli podejdziesz do tematu nieodpowiedzialnie lub rzucisz się na głęboką wodę (a raczej, dalekie dystanse) już w pierwszy dzień.

Bieganiu naturalnemu poświęciliśmy już spory artykuł, ale podsumujemy dziś najważniejsze kroki, jeśli chcesz skutecznie i bezpiecznie zacząć tak biegać:

  • bieganie naturalne wymaga innego ruchu stopy. Zmiana techniki biegu może być długotrwałym procesem.
  • nie bagatelizuj nauki biegania naturalnego, skup się na technice i odpowiednim ułożeniu stopy,
  • zacznij od małych kroków, nawet stopy urodzonych biegaczy mogą być zniekształcone przez nieodpowiednie obuwie i nauka zajmie dłużej,
  • nie próbuj biegać naturalnie w butach amortyzowanych, miła się to z celem,
  • w czasie biegu skupiaj się na odpowiednich ruchach, których nauczy cię technika POSE,
  • biegaj w butach naturalnych, poszukaj odpowiednich modeli butów, które mają zero drop (płaską podeszwę), są to buty pozbawione amortyzacji.

Wszystkie punkty sprawdzone? Możesz śmiało wrzucić ten mit między bajki.

Cienka podeszwa sprzyja kontuzjom

Może się wydawać, że cienka podeszwa bez amortyzacji sprzyja kontuzjom np. poślizgnięciu się, czy też przebiciu przez kamień. Pamiętajmy jednak, że cienka nie znaczy mało wytrzymała! Podeszwa z wytrzymałego materiału, chroni naszą stopę tak dobrze, jak każde inne buty.

Buty minimalistyczne są stworzone dla ludzi z haluksami i płaskostopiem. Noszenie ich zapobiega tym dysfunkcjom a dla osób które już posiadają tą dolegliwości będą zbawienne, gdyż nie będą “pomagały” się im rozwinąć.

Osoby z haluksami nie będą chodziły w butach, które ściskają ich palce a Ci posiadający płaskostopie wzmocnią mięśnie, które mogły doprowadzić do obniżenia się łuków stopy.

Będę dziwnie wyglądać w butach barefoot

Pamiętasz reklamy z ,,super wypasionymi butami”, które zamiast zwykłego przodu miały 5 palców i wyglądały jak druga stopa? Mamy dobrą wiadomość – nie są one ,,reprezentantem” całej idei barefoot.

Buty Magical Shoes łączą w sobie trendy modowe, barefoot i wysokiej jakości materiały, dzięki czemu możesz wykorzystać je zarówno do górskich wspinaczek jak i na salony. Eleganckie botki zimowe, wygodne sportowe buty, szyblety pasujące do każdego stroju – gwarantujemy, że twoje poczucie estetyki nie ucierpi dzięki butom typu barefoot.

mity o butach barefoot

Buty typu barefoot wyleczą wszystkie moje problemy

Niestety, nie ma magicznej tabletki na wszystkie choroby, tak samo buty barefoot nie rozwiążą twoich problemów zdrowotnych. Owszem, chodzenie w butach barefoot to świetne wsparcie w walce z niektórymi stanami chorobowymi stopy, ale jesli przez całe życie chodzisz w źle dobranym obuwiu, to leczenie może wymagać ,,cięższej artylerii”.

Minimalistyczne obuwie pozwala na:

  • szerszy zakres ruchu palców, co pozytywnie wpływa na ich siłę i poprawne ułożenie,
  • wygodne rozstawienie stopy, co sprzyja walce z haluksami,
  • naturalny ruch stopy (ze śródstopia), który pozwala na lepszą postawę całej sylwetki,
  • wzmocnienie mięśni stopy, dzięki czemu unikamy kontuzji, a także zapewniamy ciału większą amorytyzację.

Podsumowując – obuwie barefoot może być pomocne w walce z niektórymi schorzeniami, ale zalecamy kierować się zdrowym rozsądkiem i konsultować z lekarzem.

Buty barefoot nie nadają się do sportu

Tu zdecydowanie możemy powiedzieć – wręcz przeciwnie! Niezależnie, czy ćwiczysz siłowo, czy biegasz, czy uprawiasz inny sport, buty barefoot mogą być świetnym wsparciem twoich wyczynów sportowych.

Przy czym ponownie podkreślimy (i będziemy podkreślać przy każdej okazji)! Jeśli masz problemy zdrowotne – zadbaj o konsultację lub powolne wdrożenie się w ćwiczenia w obuwiu minimalistycznym.

Jak takie buty mogą pomóc ci w sporcie?

  • w przypadku sportów siłowych, mocniejsza i szersza stopa pozwala na stabilniejszą pozycję. W ćwiczeniach typu przysiad czy martwy ciąg jest to kluczowe.
  • w przypadku biegania, aerobiku i innych ćwiczeń tego typu, stopa w butach minimalistycznych ma więcej miejsca i wymusza naturalny ruch ze śródstopia. O ile podczas pierwszych przygód z barefoot na pewno będą zakwasy, tak po pewnym czasie zauważysz znaczną poprawę płynności ruchu i amortyzacji.
  • buty typu barefoot nadadzą się również do wspinaczek (pewniejsze uczucie gruntu pod stopami), jazdy rowerowej (mocniejszy kontakt z pedałami od roweru) i innych sportach.

Przykłady można mnożyć, ale podaliśmy kilka ogólnych dziedzin, żeby dać Ci pełniejszy pogląd!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.