Currency
Language

Ćwiczenia stóp, które możesz wykonywać w domu

To jak? Karnet na ,,trening stóp” zakupiony? Sztangi na duże palce stóp przygotowane?

Oczywiście, podejrzewamy, że chyba nikt nie spotkał się z treningami dedykowanymi stopom, ani nie wybierał się na FitStopa na siłownię. A szkoda, bo mięśnie stóp składają się z 107 elementów, a wykonywanie ćwiczeń stóp może poprawić osiągi całego twojego organizmu.

rownowaznia-do-balansowania-movement-magical-shoes-move-magical

Dlaczego warto trenować mięśnie stóp?

Regularne ćwiczenia stóp przynoszą wiele wymiernych korzyści. Nie tylko wpływają na różne partie mięśni nóg, ale także na wyższe strefy jak biodra, kręgosłup, a nawet czaszkę! W końcu to one muszą udźwignąć cały ciężar ciała, dlatego uważamy (zwłaszcza w dobie dzisiejszych różnych schorzeń), że trening mięśni stóp powinien gościć u każdego przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Jakie są najważniejsze korzyści z ćwiczenia mięśni stóp?

 • regularne treningi wzmacniają mięśnie stóp. Nie ma tu wielkiej filozofii, to mięśnie jak w każdej innej części ciała. Jeśli je trenujesz – rosną. Jeśli ignorujesz – maleją. Oczywiście, w przypadku stopy ciężko jest, żeby mięśnie nie pracowały, w końcu chodzimy praktycznie cały czas, a podeszwy stopy są w stałym kontakcie z ziemią. Niemniej brak ćwiczeń może powodować np. nierówną aktywność mięśni lub skrzywienia, dlatego ćwiczenia wzmacniające stopę są takie ważne.
 • palce stóp mają równie ważne zadanie, ponieważ stabilizują całą stopę. Palce stóp najmocniej narażone są na zwyrodnienia typu haluks, palce młotkowate, wybicia, złamania czy skręcenia. Większość społeczeństwa nosi obuwie, które ściska palce, przez co z czasem pojawiają się kolejne problemy zdrowotne. Dlatego wzmocnienie mięśni stopy jest tak ważne, zwłaszcza jeśli nie masz dobrego obuwia.
 • Bóle stóp niekoniecznie od razu muszą oznaczać zwyrodnień lub innych problemów. Mogą jednak być ich zwiastunem, więc jeśli czujesz lekki ból stóp, wykonuj delikatne ćwiczenia i sprawdź reakcję organizmu. Pamiętaj oczywiście o bezpieczeństwie, o czym piszemy dalej.
 • Wreszcie większość ćwiczeń przypomina… masaż stóp. Po całym dniu w pracy odpowiedni masaż przynosi niesamowitą ulgę prawda? Jeśli nie masz swojego masażysty, odpowiednie ćwiczenia stopy mogą rozluźnić poszczególne części stopy.
 • Stopy mają setki tysięcy zakończeń nerwowych, dlatego stymulacja podeszwy stopy może wpływać na cały organizm.

Przekonaliśmy? Zanim przejdziemy do ćwiczeń, pomówmy właśnie o bezpieczeństwie.

Czy wykonywanie ćwiczeń na własną rękę jest niebezpieczne?

To, czy ćwiczenia stopy mogą być niebezpieczne, zależy w dużej mierze od ciebie, a raczej stanu twoich stóp. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości bólowych, zwyrodnień nabytych lub genetycznych, kontuzji, zalecamy udać się do specjalisty. On pomoże ci dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, powie, na co musisz uważać i czy wykonywać codziennie ćwiczenia stóp.

Do popularnych schorzeń i deformacji stóp należą:

 • płaskostopie,
 • haluksy,
 • stopa wydrążona,
 • palce młotkowate,
 • nadmierna supinacja stopy (wywijanie na zewnątrz),

Więcej o deformacjach znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule. (tu będzie link).

Podsumowując: Najprostsze ćwiczenia stóp nie powinny być szkodliwe, ale każde ćwiczenie należy wykonywać z odpowiednią wiedzą o ewentualnych schorzeniach.

korkowa-pilka-do-masazu-magical-shoes

Ćwiczenia stopy – rozciągające

Przykładowe ćwiczenia rozciągające stopę:

 1. Rolowanie stopy na piłce – weź niewielkich rozmiarów piłkę np. do tenisa, w pozycji stojącej połóż na niej jedną stopę i roluj do przodu, do tyłu i okrężnie. Wykonuj ruch powoli, żeby rozciągnąć mięśnie stopy.
 2. Siad na stopach z podwiniętymi palcami – w pozycji klęczącej, siadamy na piętach i mocno podwijamy palce. Stopy powinny być prostopadle do podłoża.
 3. Rozciąganie łydki – stań na krawędzi niewielkiego podestu (schodek, specjalny podest) i wysuń jedną piętę, a następnie pchaj ją w dół. Poczujesz rozciąganie w całej łydce. Nie forsuj tego ruchu, żeby nie uszkodzić ścięgien. Po minucie zmień na drugą nogę.
 4. Wspięcia na palce – jak sama nazwa wskazuje, stawaj na palcach i z nich schodź. Doprowadzi to do rozgrzania mięśni stóp, co jest bardzo ważne zwłaszcza przed treningiem.
 5. Rozwieranie palców stóp – zwłaszcza przydatne po ciężkim dniu w niewygodnych butach. Wykonywanie ćwiczeń palców wzmacnia nie tylko same palce, ale całą stopę.

W rozciąganiu pomogą ci również specjalne taśmy.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp

Ćwiczenia, które pomogą Ci wzmocnić mięśnie stóp to np.

 1. Klasyczne zwijanie ręcznika. Bez zmiany pozycji pięty, palcami stóp wykonuj krótkie ruchy, żeby zawinąć pod stopę ręcznik. Gwarantujemy, że poczujesz palenie po kilku sesjach.
 2. Stanie na jednej nodze i utrzymywanie wysokiej pozycji nogi uniesionej pozwala na poprawienie stabilności i zwiększenie pracy różnych części stopy.
 3. Weź mały przedmiot np. małą piłkę lub kredkę i staraj się chwycić palcami stóp ten przedmiot. Pomoże ci to w lepszej kontroli całej stopy. Podnieś palcami stopy ten przedmiot i staraj się go utrzymać w górze.
 4. Po ćwiczeniach wykonuj masaż stóp! Mięśnie stóp rozluźnią się i będą gotowe do działania.

To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej pod kątem ćwiczeń, które możesz wykonywać. Więcej znajdziesz w specjalnie do tego przygotowanym przez naszego partnera – Athletic Health Patryk Stypułaebooku. Zawiera on ćwiczenia stopy wraz z obrazkami jak je wykonywać.

Ćwiczenia stopy a buty minimalistyczne

Buty minimalistyczne mogą być świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz zadbać o swoją stopę. Ze względu na swoją konstrukcję i podeszwę tzw. zero-drop (całkowicie płaską) praktycznie ,,wymuszają” naturalny ruch stopy. Zauważono, że dłuższe chodzenie w butach typu barefoot wzmacnia mięśnie stopy, pomaga w leczeniu haluksów i rozszerza pozostałe palce. Dzięki temu, że ustawienie palców stóp jest szerokie, możesz cieszyć się stabilnym fundamentem dla całego organizmu.

Wybierz rodzaj butów i przeczytaj, dlaczego jego konstrukcja może być idealnym rozwiązaniem dla twojej stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.