Currency
Language

Modzele na stopach – czym się różnią od odcisków i nagniotków, dlaczego powstają i domowe sposoby na leczenie

W ostatnim artykule poruszyliśmy problem powstawania odcisków na stopach i wspomnieliśmy, że różnią się nieco od modzeli. I o ile modzele i odciski należą w sumie do tej samej grupy nieprzyjemnych i niepożądanych narośli na naszych stopach, tak warto wiedzieć, czym się różnią oraz jak je usuwać zawczasu, żeby nie powodowały dyskomfortu. W tym artykule opowiemy Ci, jak to zrobić!

Czym są modzele?

Modzele są zrogowaceniami lub zgrubieniami, które powstają na skórze stopy (ale również dłoni). Najczęściej są koloru jasnożółtego. Modzele nie są zbyt dokuczliwą formą deformacji stopy, ale mogą powodować dyskomfort, zwłaszcza gdy dużo ćwiczymy, chodzimy, pracujemy na stojąco lub nosimy niewłaściwie dobrane obuwie. W przeciwieństwie do odcisków nie wywołują jednak bólu, a raczej, jeśli już – niewielkie pieczenie. Oczywiście tak zmieniony naskórek jest mało estetyczny, co może powodować dyskomfort psychiczny, zwłaszcza np. w lecie.

Jak powstaje modzel na stopie?

Modzele wbrew pozorom są po prostu obronną reakcją organizmu na obtarcia naskórka. Pod wpływem dużego i regularnego nacisku w jednym miejscu powstaje bardziej zrogowaciały naskórek, który ma bronić ten kawałek skóry przed naciskiem. Oprócz tego w miejscu ucisku jest zmniejszony przepływ krwi, a co za tym idzie – mniej substancji odżywczych. Naskórek, zamiast się łuszczyć będzie rogowacieć i ,,narastać” tworząc modzel.

Tak jak już napisaliśmy, sam modzel nie musi koniecznie być groźny, ale jeśli długo będziemy ignorować przyczyny jego powstawania, to może to doprowadzić do poważniejszych zmian skórnych, które spowodują większe problemy i dolegliwości bólowe.

Modzele – przyczyny powstawania

Przyczyn modzeli może być wiele, od mechanicznych przez inne, towarzyszące schorzenia lub po prostu stany organizmu. Należą do nich:

  • noszenie zbyt ciasnego, źle dobranego obuwia, które nieustannie sam obciera na np. palcach, pięcie, po bokach,
  • częste noszenie butów na obcasie,
  • otyłość (masa ciała zwiększa nacisk na stopy),
  • ciąża, gdzie oprócz zwiększonej masy ciała towarzyszy nam również nierównomiernie rozłożony ciężarem
  • wady postawy, takie jak skolioza, płaskostopie i inne,
  • choroby układu krążenia,
  • cukrzyca,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • niedoczynność tarczycy,
  • tendencja do przesuszania się skóry (lub słaba higiena stopy, przez co naskórek nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych).

Jak widzisz, przyczyn powstawania modzeli może być naprawdę wiele, ale w większości przypadków wystarczy odpowiednie zadbanie o skórę lub zlikwidowanie przyczyny, żeby nie dochodziło tak często do stanu zapalnego.

Modzele a odciski i nagniotki – czym się różnią?

W prasie, internecie i innych źródłach masowego przekazu można spotkać różne określenia – modzele, odciski, nagniotki i pewnie znalazłoby się ich jeszcze trochę. Czym więc różnią się od siebie?

  1. Nagniotki to ogólne pojęcie na wszystkie zgrubienia czy deformacje naskórka, obejmuje więc i odcisk i modzel.
  2. Odciski to twarde narośla, częściej występujące w okolicy palców, które mają również jądro lub inaczej rdzeń, wbijające się w głąb skóry. Sprawiają zdecydowanie większy dyskomfort bólowy podczas poruszania się. Odciski mają charakterystyczny biały punkt w środku narośli.
  3. Modzele najczęściej powstają na podeszwach stóp, nie posiadają jądra, są miękkie i posiadają owalny kształt. Najczęściej mają również kremowo-żółty kolor.

Nieleczony i ignorowany modzel może przekształcić się w  bolesny odcisk, dlatego warto zareagować zawczasu.

Czy konieczne jest leczenie operacyjne?

W przypadku początkowego stanu powstawania modzeli wystarczą zdecydowanie domowe sposoby oraz likwidacja przyczyn. Jest to raczej początkowy stan zapalny naskórka. Inaczej sprawa ma się, gdy powstaje na naszej stopie dużo modzeli lub szybko przekształcają się w odciski. Podolog zazwyczaj może sprawdzić, czy nasz przypadek nadaje się na leczenie operacyjne. Specjalista przeprowadza wtedy zabieg wycięcia modzeli, ale warto pamiętać, że nie spowoduje to magicznie, że nigdy już nie wrócą. Najważniejsza jest tu odpowiednia profilaktyka oraz higiena stóp. Warto również skonsultować się z dermatologiem, który przepisze silniejsze leki mające na celu zmiękczać lub złuszczać naskórek w problematycznym miejscu.

Jak usunąć modzele i odciski domowymi sposobami

Tak jak w przypadku odcisków, istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą Ci zapobiegać modzelom, ale także pozbyć się ich, zanim się rozwiną.

  1. Pierwszy skuteczny sposób to moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Zmiękcza ona naskórek i pozwala na łatwiejsze usunięcie modzela za pomocą narzędzi typu frezarka (spokojnie, nie ta budowlana). W przypadku modzeli tym razem odradzamy pumeks, bo silne tarcie może przyspieszyć rogowacenie naskórka.
  2. Po takim zabiegu warto stosować kremy zmiękczające i nawilżające. Kluczowe jest, by w takich kremach znajdowały się kwas salicylowy, mocznik, kwas mlekowy. Te środki odpowiadają za zmiękczenie naskórka i spowolnienia jego rogowacenia.
  3. Załóż dobre buty! Nawet najlepsze kremy nie pomogą, jeśli ciągle będziesz popełniać te same błędy, chodząc w butach, które Cię uciskają, obcierają i uwierają. Jeśli Twoja stopa często jest obsypana modzelami, koniecznie spróbuj obuwia minimalistycznego, który zapewni jej 100% swobody. Modzele i nagniotki odejdą do przeszłości.
  4. Oczywiście, kluczową rolę ma również dbanie o higienę i dążenie do zdrowej skóry, dzięki czemu naskórek będzie miał mniejszą ochotę do deformacji.

Pamiętaj, żeby nie usuwać modzeli na siłę i nie robić sobie krzywdy w imię np. pięknego wyglądu na wakacjach. Jeśli modzel przekształci się w odcisk, a same nagniotki będą brzydkie i z czasem coraz większe – zdecydowanie zgłoś się do specjalisty,

Obuwie barefoot, które pozwoli Ci pożegnać modzele na zawsze!

Tak jak wspomnieliśmy, jednym z najbardziej skutecznych sposobów pozbycia się problemu modzeli, jest zmiana obuwia. W tym miejscu możemy bez zawahania zaprosić do sprawdzenia naszego obuwia barefoot, bo są:

  • Całkowicie płaskie (zero drop) – pozwolą na utrzymanie prawidłowej postawy
  • Oddychające i bardzo lekkie – nie poczujesz, że masz je na stopach
  • Niesamowicie elastyczne – Twoja stopa w końcu może naturalnie pracować
  • Szerokie w palcach – buty nie uciskają palców, nie gniotą
  • Cienka, odporna na ścieranie podeszwa – maksymalne sensoryczne odczucia i dodatkowa akupresura
  • Najwyższej jakości materiały – buty będą służyć przez długi czas
  • Buty w pełni funkcjonalne – zrzucisz ciężar niewygodnego, twardego obuwia

Posiadamy obuwie dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Znajdziesz u nas również różne akcesoria, które pomogą Ci wyćwiczyć stopę i walczyć z innymi deformacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.