Currency
Language

Historia obuwia – czy pierwsze barefoot shoes pochodzą z XIX w.?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego właściwie nosimy buty? Jak to wszystko się zaczęło? Skoro chodzenie boso jest zdrowe i naturalne, i bezpieczne – jak to się stało, że stworzyliśmy buty, które ograniczają prawidłowy rozwój stóp? Postaramy się przybliżyć Wam tę historię.

Pierwsze obuwie

Nietrudno się domyślić, jak wyglądało pierwsze obuwie. Po prostu kawałek skóry jakiegoś zwierza przywiązany plecionką traw do stopy i wypełniony sianem. Takie obuwie spełniało swoją funkcję: ochrona przed zimnem, ostrymi kamieniami, wbijającymi się w podeszwy stóp kolcami czy gorącym od słońca podłożem. W neolicie (jakieś 5 tys. lat temu) takich butów używano podczas licznych wypraw w poszukiwaniu pożywienia czy schronienia.

Najstarsze wizerunki butów pochodzą z ok. 2000 r. p.n.e. Są to malowidła naścienne w egipskich grobowcach i przedstawiają sandały z papirusu. W starożytnej Grecji noszono sandały ze skóry czy odpowiednio spreparowanych liści palmowych na grubej podeszwie z korka i drewna. Ok. roku 1600 p.n.e. w starożytnej Babilonii noszono pierwsze mokasyny. But prawy i lewy wyglądały jednakowo – może trudno w to uwierzyć, ale tak było aż do pierwszej połowy XVII w. O tym za chwilę.

W V w. p.n.e. powstały pierwsze buty z wysoką cholewką. Stosowali je myśliwi i pielgrzymi, którzy przemierzali spore odległości i potrzebowali dodatkowej ochrony dolnych partii nóg. Zimowe cholewy wyłożone były futrem. Chłopi natomiast nosili obuwie na podeszwie ze skóry krowiej, przewiązywane rzemieniem wokół łydek.

Rozkwit rzemiosła obuwniczego

Przez wieki buty stopniowo zmieniano i ulepszano, lecz rozkwit w tym temacie nastąpił dopiero w średniowieczu, w którym wszelka golizna była potępiana. Wtedy to powstały trzewiki, półbuty, pantofle, chodaki i inne rodzaje obuwia – niektóre znane do dziś. Wykonywano je ze skóry krowiej, jagnięcej lub baraniej, dodając ozdoby w postaci różnorodnych sprzączek, klamer czy ornamentów. Nie przejmowano się wówczas wygodą ani ochroną stóp, a stawiano na ekstrawagancję i doskonałą jakość wykonania.

Czasy nowożytne – buty damskie, buty męskie

W wieku XIV popularne były buty z zadartym szpicem (buty dworskie oraz chłopskie drewniaki); a w XVII w. wynaleziono obuwnicze zło, czyli obcasy. Były one oznaką wysokiego statusu społecznego. Nosiły je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Modnym rodzajem obuwia męskiego były wówczas także trzewiki do kostki.

W roku 1772 nastąpiła zmiana przekonań wśród wyższych klas społecznych, co doprowadziło do wycofania obcasów z mody dworskiej. Jedwab zastąpiono na powrót, wygodniejszą i lepiej dostępną, skórą. Postawiono znów na komfort i tworzono buty szersze w swojej przedniej części.

(Czy mógł to być zaczątek obuwia barefoot shoes? Może. Jednak materiał, z którego wykonywano XVIII-wieczne buty był zbyt twardy i ciężki, by można było je uznać za pierwsze buty minimalistyczne. Te powstaną zdecydowanie później.)

W latach 60tych XIX w. przekleństwo dla stóp powraca. Ówczesna moda znów stawia na obcasy, które mają wysmuklać sylwetki kobiet noszących krótkie spódnice. Niestety ten rodzaj obuwia funkcjonuje do dziś, deformując stopy tysięcy ludzi na całym świecie.

Produkcja obuwia – buty handmade

Rzemiosło szewskie jest jednym z najstarszych. Do XIX w. buty wykonywano wyłącznie ręcznie i nową parę można było zamówić jedynie w zakładzie szewskim.

Do produkcji butów stosowano różnorodne narzędzia, które także z upływem lat udoskonalano, a wyprodukowanie jednej pary butów zajmowało często cały dzień. W 1845 r. powstała pierwsza maszyna rolująca, zastępująca kowadło i młotek. Następny postęp w tym zakresie przyniosło wynalezienie kołkowarki, która służyła do łączenia podeszwy z cholewką. Oba te wynalazki znacznie skróciły czas produkcji obuwia.

M.in. dzięki temu, wczesne lata XX w. to prawdziwy boom w historii obuwia. Powstają nowe wzory, modele, trendy, dodatki. Teraz bowiem, w ciągu zaledwie 8h można wyprodukować aż 1200 par butów!

Dziś jednakże, konsumenci coraz bardziej cenią sobie buty handmade (ang. buty ręcznie robione). Rzeczy wyprodukowane z pasją, ludzkimi rękoma, zyskują na rynku coraz wyższą wartość. Są niepowtarzalne, mają duszę i często cechują się perfekcyjnym wykonaniem. Wiele małych firm stawia na taki właśnie rodzaj produkcji. Jeśli szukacie wygodnych, zdrowych, ręcznie robionych butów, zajrzyjcie do sklepu Magical Shoes. Jeśli temat historii obuwia – style, fasony i fazy doskonalenia butów na przestrzeni dziejów – zainteresował Was i chcecie zgłębić tę wiedzę, jest na świecie kilka muzeów (pewnie także są wystawy online), które można odwiedzić w tym celu. Jednym z największych (ponad 10 000 par obuwia) jest Muzeum Bata w Toronto.

Źródła:

https://wynalazki.andrej.edu.pl/wynalazki/11-b/48-buty

https://batashoemuseum.ca/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.