Currency
Language

Obuwie minimalistyczne kontra różne rodzaje deformacji stóp

Zanim przejdziesz do dalszej części artykułu, chcemy postawić sprawę bardzo jasno. Nie jesteśmy fizjoterapeutami ani lekarzami. Współpracujemy z wieloma specjalistami, ale wszystkie wymienione deformacje stopy oraz pozostałe informacje powinny zawsze w pierwszej kolejności być konsultowane z ortopedą, lekarzem lub fizjoterapeutą. A my tylko chcemy ci podpowiedzieć czego szukać oraz jakie mogą być problemy spowodowane deformacjami stóp. Dowiesz się również, jak obuwie minimalistyczne może pomóc w schorzeniach stopy.

Jak ułożone są kości śródstopia?

Żeby zacząć rozmawiać o deformacjach stóp, musimy zacząć od ich budowy. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie w ramach innych artykułów jak np. przy chodzeniu boso (tu będzie link), jednak dla twojej wygody, przytoczymy najważniejsze rzeczy.

Stopę ludzką tworzy 26 kości. Wszystkie kości są złączone więzadłami. Prawidłowo zbudowana stopa ma trzy punkty podparcia: piętę, głowę I kości śródstopia oraz głowę V kości śródstopia. Trójkąt, utworzony z tych punktów, równomiernie przenosi obciążenia stopy w trakcie chodu.

Stopa to jeden z najbardziej rozbudowanych obszarów naszego organizmu.

Znajdziesz tu:

  • 107 mięśni, żył tętnic, nerwów o łącznej długości aż 1,6km!
  • setki tysięcy gruczołów potowych,
  • setki tysięcy zakończeń nerwowych.

Oprócz tego ścięgno Achillesa jest najsilniejszym ścięgnem w całej stopie. Nic więc dziwnego, że przy tylu elementach, oraz gdy stopy tak naprawdę cały czas mają ,,na grzbiecie” nasz ciężar, coś może pójść nie tak.

Jakie są najpopularniejsze deformacje w obrębie stopy?

Przyczyn deformacji stóp może być całe mnóstwo – od złego obuwia, przez stary uraz, po zwyczajne zaniedbanie, genetyczne zniekształcenie stopy i tak dalej. Omówimy tylko najbardziej popularne typy deformacji, których pojawia się w naszym społeczeństwie coraz więcej. Wymienione deformacje stopy mogą dotyczyć obecnie nawet 80% społeczeństwa!

Paluch koślawy

Paluch koślawy inaczej haluks to deformacja palców stopy, a dokładniej deformacja dużego palucha. Charakteryzuje się właśnie krzywym odchyleniem palucha, który zaczyna ,,przytulać się” do pozostałych palców. Może przez to również wpływać negatywnie na pozostałe palce. Deformacja rozwija się stopniowo, zaczynają wśród mięśni powstawać stany zapalne i naciągnięcia oraz mikrourazy, by po jakimś czasie przekształcić się w paluch koślawy.

Do niektórych czynników wpływających na powstawanie palucha koślawego należą:

  • ciasne, niewygodne obuwie
  • wąskie czubki i wysokie obcasy
  • osłabione mięśnie stopy
  • częste urazy kończyn dolnych
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
  • dna moczanowa

Za pomocą odpowiednich ćwiczeń, specjalnych narzędzi do leczenia oraz zmiany obuwia można przywrócić prawidłowe ustawienie palca i z czasem można przywrócić palcom stóp właściwe ustawienie. Paluch koślawy często określany też jest jako paluch sztywny.

Stopa wydrążona

Stopa wydrążona to schorzenie dotyczące głównie dzieci. Charakteryzuje się nienaturalnie wysokim podbiciem podeszwowej części stopy. Często towarzyszy innym deformacjom, jednak najczęściej stopa wydrążona spowodowana jest… źle dobranym obuwiem. Stopa dziecka rozwija się przez kilkanaście lat, dlatego ciągłe używanie złego obuwia może doprowadzić do osłabienia mięśni, oraz skrócenia samej stopy. Może pojawić się nienaturalne zgięcie palców, odciski na podbiciu skurcze rozcięgna podeszwowego, co przekłada się na ból i trudności z poruszaniem.

W przypadku zauważenia u dziecka tych objawów najlepiej udać się do ortopedy. Odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne mogą pomóc w leczeniu stopy. Jeśli stopa wydrążona występowała wskutek źle dobranego obuwia, należy je wymienić na ortopedyczne, a po terapii na buty zero-drop, czyli minimalistyczne.

Nadmierna pronacja lub supinacja

Brzmi strasznie? Pronacja i supinacja są określeniami, które opisują między innymi w jakim stopniu nasza stopa układa się w kontakcie z podłożem. Pronacja jest ułożeniem stopy do wewnątrz, a supinacja – na zewnątrz. Same te czynności nie są złe, ponieważ zapewniają niezbędną płynność i elastyczność podczas chodzenia, natomiast problem pojawia się, gdy pronacja lub supinacja jest zbyt mocna.

Nadmierna pronacja to taki stan, kiedy stopa jest wywinięta do środka zbyt długo, bez szansy na supinację (czyli odpowiedni cykl ruchu stopy). Możliwe, że znasz też to określenie pod innym mianem – popularnie znanego płaskostopia. Nieleczone płaskostopie może skutkować kolejnymi bolesnymi deformacjami stopy, ale też całego ciała!

Stopę pronującą można leczyć ćwiczeniami zaproponowanymi przez fizjoterapeutę, stosowaniem odpowiednich wkładek, zastosowaniem odpowiedniego obuwia od najmłodszych lat. Obuwie minimalistyczne pozwala wzmacniać mięśnie stopy, dzięki czemu może przeciwdziałać płaskostopiu.

Nadmierna supinacja, to jak zapewne się domyślasz, zbyt częste i mocne wywijanie się stopy na zewnątrz. Mocno obciąża to stawy i może prowadzić do zapalenia ścięgien w tym Achillesa. W przypadku stopy z nadmierną supinacją również specjalista pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia lub obuwie.

Palce młotkowate

Palce młotkowate to zniekształcenie, które polega na przykurczu zgięciowym najczęściej II palca (najdłuższego). Charakterystyczne jest zgięcie palca w kierunku podeszwowym w stawie międzypaliczkowym bliższym. Przykurcz ten może być korektywny — wyprostowanie palca możliwe jest ręką badającego lub utrwalony, gdy palec pozostaje w stałym przykurczu i niemożliwe jest jego wyprostowanie. Główną przyczyną tego stanu jest zazwyczaj noszenie źle dobranego – ciasnego lub krótkiego – obuwia. Z czasem pojawiają się kolejne dolegliwości bólowe.

W początkowej fazie leczenia palców młotkowatych pomoże noszenie obuwia z szerokim nosem oraz płaskim obcasem. Można stosować specjalne osłony na palec. Trwała deformacja może wymagać operacji części kości.

Czy buty minimalistyczne mogą pomóc?

Jak już napisaliśmy na początku, zanim podejmiesz samodzielną walkę z jakimikolwiek deformacjami stóp, zalecamy skonsultować się z odpowiednim specjalistą. Zwłaszcza w przypadku zaawansowanej deformacji stopy. Jeśli już wiesz, jak masz postępować, to kolejnym krokiem może być właśnie sprawdzenie butów minimalistycznych (barefoot).

Buty typu barefoot posiadają kilka cech, które pozwalają np. na prawidłowe ułożenie łuku stopy, wzmocnienie mięśni, rozszerzenie palców przez szeroki przód.

Oprócz tego buty minimalistyczne są:

  • Całkowicie płaskie (zero drop) – pozwolą na utrzymanie prawidłowej postawy,
  • Oddychające i bardzo lekkie – nie poczujesz, że masz je na stopach,
  • Niesamowicie elastyczne – Twoja stopa w końcu może naturalnie pracować,
  • Szerokie w palcach – buty nie uciskają palców, nie gniotą,
  • Cienka, odporna na ścieranie podeszwa – maksymalne sensoryczne odczucia i dodatkowa akupresura,
  • Najwyższej jakości materiały – buty będą służyć przez długi czas,
  • Buty w pełni funkcjonalne – zrzucisz ciężar niewygodnego, twardego obuwia.

Przekonaliśmy? To przekonaj się na własnej stopie w naszym sklepie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.