Treningi siłowe stają się coraz popularniejsze, a liczba klubów fitness rośnie w zawrotnym tempie. Nic dziwnego! W dobie siedzącego trybu życia, człowiek potrzebuje zdrowego ruchu, już nie tylko po to, by rzeźbić sylwetkę, lecz także, by uniknąć bólu. Zastane mięśnie, ścięgna i kręgosłup, prędzej czy później, dadzą o sobie znać. Mamy coraz większą tego świadomość i podejmujemy coraz to nowe kroki, by temu zapobiec. Jedną z opcji jest regularny trening siłowy.
Zanim jednak wybierzemy się na siłownię, mamy przed sobą szereg decyzji. Gdzie będziemy ćwiczyć, jakie ćwiczenia chcemy wykonywać i pod czyim okiem. Równie istotnym jest to, jakie wybierzemy obuwie treningowe. Zły wybór możemy bowiem przypłacić urazami stawów, bólem kolan czy bioder.
Jakie buty na siłownie?
Buty na siłownie muszą spełniać kilka bardzo istotnych kryteriów. Zanim opiszemy poszczególne z nich, warto zaznaczyć, iż błędem jest sugerowanie się tym, jakie buty na trening zakładają inni. Wystarczy wejść na salę dowolnego klubu fitness, by szybko się przekonać o braku jednomyślności wśród ćwiczących. Jedni trenują w zwykłych trampkach, inni wkładają buty do biegania z amortyzacją, a jeszcze inni ćwiczą w klapkach lub nawet boso. Nie patrzmy zatem na to, w jakich butach ćwiczą towarzyszące nam na treningu osoby, ani na to, jakie buty na siłownię zakłada tzw. ‘większość’. Najważniejsze jest bowiem nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Zdajmy się na opinie ekspertów.
Podiatrzy i trenerzy są zgodni: w zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń oraz od tego, na ile ważny jest w nich udział stóp, powinniśmy zakładać obuwie treningowe wspierające stabilizację stopy i chroniące ją przed urazami.
Jakie buty do podnoszenia ciężarów?
O ile tradycyjne buty do biegania z amortyzacją sprawdzają się w treningu wytrzymałościowym, na bieżni czy podczas cardio, nie są wskazane przy ćwiczeniach nóg wykonywanych na stojąco (wyciskanie żołnierskie, martwy ciąg, przysiady). Nie dają one kościom śródstopia i piętom odpowiednio stabilnego podparcia, co może doprowadzić do zapadania się kolan czy urazu stawów. Obuwie biegowe powoduje nieprawidłowe ułożenie stopy przy podnoszeniu ciężarów, a co za tym idzie, wywołuje znaczne obciążenia kolan i kręgosłupa.
Dodatkowo duża część siły wkładanej przez nas w podniesienie sztangi ulega amortyzacji, co prowadzi do znacznych strat energetycznych.
Z pomocą przychodzą specjalne buty przeznaczone do treningów siłowych zwane lifterami. Jest to obuwie o sztywnej podeszwie, w którym pięta znajduje się nieco wyżej niż palce, co pomaga osobom, które mają trudności z wykonywaniem przysiadów i tzw. deadliftów.
Jeśli jednak nic nam nie dolega, a chcemy po prostu bezpiecznie ćwiczyć podnoszenie ciężarów, najlepszym wyborem będzie ćwiczenie na boso lub w butach minimalistycznych.
Będzie to także wybór praktyczny. Liftery nie nadają się bowiem do biegania, a w butach biegowych niebezpiecznie będzie podnosić ciężary. Buty minimalistyczne, np. model Explorer, sprawdzą się w każdej z tych czynności.
Buty minimalistyczne na trening siłowy
Buty minimalistyczne zapewniają nam lepszy kontakt z podłożem, co wspiera właściwą równowagę ciała i pomaga stopom utrzymać odpowiednią pozycję. Podczas ćwiczeń w takim obuwiu, stopy oraz dolne partie nóg wykonują większy wysiłek, dzięki czemu osiągamy jeszcze lepsze efekty z treningu. Buty typu barefoot mają także tę zaletę, że są niezwykle przewiewne i elastyczne. Pozwalają stopie na naturalny ruch. Posiadają sporą przestrzeń w swojej przedniej części, zapewniając palcom swobodę rozpłaszczania się na podłożu podczas wykonywania ćwiczeń siłowych. Ich całkowicie płaska podeszwa (tzw. zero drop) sprawia, że cała siła transferowana jest bezpośrednio do podłoża (bez strat energii, które mają miejsce w przypadku ćwiczenia w butach biegowych).
Buty minimalistyczne polecane są wszystkim bywalcom klubów fitness, lecz w szczególności tym, którzy skupiają swoje wysiłki wokół podnoszenia ciężarów. Alternatywą może być trening na boso
(albo w specjalnych ochronnych skarpetach sportowych).
Źródła:
https://www.howtobeast.com/best-shoes-for-lifting/
https://www.bodybuilding.com/fun/feats-of-feet-minimalist-shoes-and-strength-training.html
Dodaj komentarz