Currency
Language

Dla zdrowia? Na paluszki! Poznaj ćwiczenia dla swoich stóp

Proste ćwiczenia na stopy – Wzmocnij swoje “korzenie” i popraw postawę

Stopy. W zabieganym (o ironio) świecie bardzo rzadko myślimy o tym, ile kilometrów każdego dnia przebywamy na nogach. Nasze stopy niosą nas przez życie, pozwalają na eksplorowanie nieodkrytych przestrzeni i podejmowanie nowych wyzwań. Czy potrafimy jednak zadbać o nie w odpowiedni sposób? Bez względu na to czy jesteśmy biegaczami czy zdobywamy górskie szczyty – dbajmy o swoje stopy każdego dnia i podarujmy im chwilę podczas wykonywania odpowiednich ćwiczeń.

To właśnie nasze stopy sprawiają, że jesteśmy w stanie utrzymać prawidłową postawę ciała. Dobranie nieodpowiednich butów, które powodują ucisk, brak odpoczynku i bagatelizowanie kontuzji mogą doprowadzić do zaburzeń w biomechanice ruchu człowieka. Zapomnijmy więc na chwilę o ćwiczeniach na smukły brzuch czy umięśnione barwi i zacznijmy od podstaw… dosłownie. Poznajcie cztery ćwiczenia na stopy, które przyniosą im ukojenie po ciężkim dniu.

Przygotowanie:

Znajdź wolne 10 minut i poświęć go na pracę ze swoim ciałem. Stań na wygodnym dla siebie podłożu – może to być mata bądź po prostu wygospodarowany kawałek podłogi. Oddychaj głęboko i doceń to, że robisz coś dla siebie.

Ćwiczenie 1

Klawisze pianina

Stojąc wygodnie na macie spójrz na swoje palce i spraw, by każdy z nich przylgnął do podłoża. Jeśli chcesz się upewnić czy każdy z nich jest w bezpośrednim połączeniu z matą, to pochyl się i użyj palców u dłoni, by spróbować je oderwać. Niech Twoje palce u stóp współgrają z grawitacją i będą niezwykle ciężkie – takie, że nie chcą oderwać się od podłoża.

Zacznij kolejno podnosić po jednym palcu. Możesz zacząć np. od prawej stopy i największego palucha, by kolejno unosić i odkładać palce po jego prawej stronie (od największego do najmniejszego). To ćwiczenie pozwoli Ci na wypracowanie koordynacji ruchowej i zwiększenie mobilności swoich kończyn. Powtórz ćwiczenie na lewą i prawą stopę. Czy czujesz różnicę?

Ćwiczenie 2

Unoszenie przedmiotów

Drugie ćwiczenie to nic innego, jak po prostu znalezienie dookoła siebie przedmiotu, który można podnosić i odkładać za pomocą stopy. Weź np. długopis, zwiniętą skarpetkę, gumkę recepturkę czy kawałek zwiniętego papieru. Połóż przedmiot przed jedną ze stóp i chwytając go palcami przenieś go nad drugą stopę. Zrób to samo lewą stopą i przenieś przedmiot na prawą stronę.

Ćwiczenie 3

Na paluszki!

Kto z nas nie chodził jako maluch na palcach? Powróćmy do zabaw z dzieciństwa i pozwólmy sobie oderwać pięty, by stanąć na palcach. Wspinając się na nie wytrzymajmy w tej pozycji od 10 do 15 sekund i powtórzmy ruch kilkukrotnie.

Ćwiczenie to jest znane i często praktykowane przez biegaczy, ponieważ wpływa i rozciąga tylną taśmę naszego ciała. Uczy również stabilizacji, koordynuje ruch z oddechem.

Ćwiczenie 4

Połóż się, odpocznij…

Po tych trzech ćwiczeniach przyszedł czas na upragniony odpoczynek. Nim jednak to nastąpi to… połóż się, ale nie zamykaj jeszcze powiek. Połóż się świadomie na podłodze, a może nawet łóżku i pozwól, by Twoje stopy swobodnie opadły na podłoże.

Unieś jedną z nóg do góry i wykonaj ruch flex i point (wypchnij pięte, a następnie spraw, by palce były przedłużeniem ciała). Odłóż stopę i zrób to samo na drugą nogę. Wykonaj po 5 powtórzeń na każdą ze stóp. Możesz odpocząć, zasłużyłeś!

Świetnie, że dotrwałeś aż do tego momentu. Pamiętaj, że pierwszy krok do zdrowia dosłownie i w przenośni zaczyna się właśnie od stóp.

A może warto zamienić nieodpowiednie obuwie na buty barefoot?

Różnica jest niebotyczna! Każdy kto chodź raz przetestuje buty minimalistyczne i ich Magiczne właściwości nie będzie więej chciał mieć na stopach nowoczesnego, twardego i wąskiego obuwia. Stopy zamknięte w tego typu butach z biegiem czasu bedą przybierały ich kształt. Stąd własnie pojawiaj się najwięcej schorzeń stóp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.