Currency
Language

Czy dzieci mogą trenować bieganie?

Dla dziecka bieganie jest tak samo istotnym i naturalnym elementem ruchu, jak chodzenie. Już od pierwszych lat życia, mały człowiek pełen niespożytej dziecięcej energii, uwielbia ruch, potrzebuje go, a co więcej, sam z siebie, bez jakiejkolwiek zachęty, zaczyna uprawiać aktywność fizyczną. Bardzo istotnym jest, by pozwolić mu eksplorować świat własnych pragnień i możliwości. Czy dzieci powinny zatem trenować bieganie?

Kiedy wysłać dziecko na treningi biegowe?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, musimy przyjrzeć się etapom rozwoju fizycznego dzieci. Dzieci w wieku 3-4 lat nie mają jeszcze wystarczająco ostrego widzenia, mają problemy z określeniem odległości i wielkości przeszkód, a także z koncentracją. Ich motoryka ruchu nie jest na tyle wykształcona, by potrafiły z powodzeniem naśladować ruchy dorosłego. W tym wieku dzieci nie powinny trenować sportów w żaden celowy sposób.

Pięciolatki i sześciolatki mogą biegać, lecz dla nich skupienie się dłużej na jednej czynności jest istną katorgą. Nie zabierajmy ich na długie spacery, a raczej pozwólmy wybiegać się na podwórku. Niech bieganie będzie częścią zabaw. Nie należy jeszcze rozpoczynać jakichkolwiek treningów biegowych.

Dzieci w wieku 8-12 lat mają już wystarczająco wykształcony system nerwowy, by wykonywać bardziej precyzyjne ruchy. Mają też większą zdolność do koncentracji. Nie można jednak ukierunkowywać jeszcze dziecka na konkretną dyscyplinę sportu, o ile samo nie wykazuje takiej chęci.

W wieku dorastania (13-14 lat) dzieci tracą często motywację do uprawiania sportu. Układ kostny nie jest też wystarczająco zmineralizowany, a mięśnie nie są gotowe na znaczny wysiłek. W tym okresie dzieci mogą trenować, lecz nie zaleca się wytrzymałościowych ani zbyt forsujących treningów. Jest to jednak odpowiedni okres, by młodzi ludzie, pod okiem wykwalifikowanych trenerów, zaczęli swoją przygodę z bieganiem na poważnie.

Treningi biegowe dzieci – na co uważać?

Zanim dziecko zacznie biegać, szczególnie na dłuższych dystansach, należy odbyć konsultację ortopedyczną w celu zbadania układu kostno-stawowego oraz wykluczenia płaskostopia. Płaskostopie może postępować, kiedy uprawia się długie biegi.

Należy także zachować umiar i balans, gdyż nadmierne obciążenie mięśni i stawów, może przysporzyć dziecku dolegliwości bólowych, a nawet zapalenia okostnej.

Nie zachęcajmy dzieci do rywalizacji biegowej, do wyścigów. Najłatwiej wtedy o kontuzje czy niebezpieczne upadki.

Zarówno w treningu dorosłych, jak i dzieci, bardzo istotną kwestią jest dobór odpowiedniego obuwia. Buty powinny być wygodne i dobrze dopasowane. Dobrze, żeby ich podeszwa była miękka i giętka, a same buty – przewiewne, pozwalające stopom oddychać. Znalezienie odpowiedniej pary nie jest takie proste, dlatego może na początek warto wypróbować obuwie Explorer.

Jak zachęcić dziecko do biegania?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Nie zachęcać. Zachęcanie może bardzo łatwo przejść w nakłanianie, a stąd już krótka droga do zmuszania. Dzieci należy przede wszystkim uczyć tego, że mają wybór i pokazywać im różne dostępne opcje. Próba narzucenia swoich pasji i zainteresowań dzieciom, często kończy się niepowodzeniem. Jest to związane z naszym emocjonalnym stosunkiem do danej dyscypliny sportu czy sztuki. Tak bardzo pragniemy, by dzieci też zapałały do nich miłością, że nawet nie zauważamy, kiedy zaczynamy stosować przymus. To nigdy nie kończy się dobrze.

Jeśli chcemy, by nasze dziecko częściej biegało, pokażmy mu różne zabawy wymagające tego rodzaju ruchu. Zaaranżujmy zespołowe gry dla dzieci. Dajmy dziecku czas, by w pełni rozwinęło się fizycznie, emocjonalnie i psychicznie, by dorosło do trenowania biegania czy jakiejkolwiek innej dyscypliny, która mu się spodoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.