Currency
Language

Domowe sposoby na odciski na stopach oraz dlaczego obuwie minimalistyczne może z nimi pomóc!

Czym są odciski? Czy to to samo co modzel?

Odciski, zwane również nagniotkami, to nic innego jak drobne obszary zgrubiałej skóry, które kształtują się w wyniku długotrwałego nacisku lub tarcia. Wywołują one kondensację włókien kolagenowych oraz przyspieszają proces dojrzewania spłaszczonych komórek rogowych.

Wśród odcisków można wyróżnić dwie główne kategorie:

  1. Twarde odciski: Twarde odciski wystają nieco ponad powierzchnię skóry, prezentują się jako niewielkie, okrągłe plamy o błyszczącym, bladożółtym odcieniu. Charakteryzują się obecnością korzenia, który sięga do wnętrza. Ich ucisk wywołuje ostry ból, czyniąc każde stąpanie przez nieprzyjemne doświadczenie. 
  2. Miękkie odciski: Miękkie odciski są elastyczne i pozbawione centralnie zatwardziałego obszaru. Choć giętkie, również potrafią sprawić pewne dolegliwości bólowe, utrzymując się jako rezultat długotrwałego ucisku lub tarcia. 

Modzele to nieco inny przypadek. Odciski są bardziej ograniczone niż modzele i wnikają bardzo głęboko, do tego posiadają tzw. korzeń. Nacisk na odcisk powoduje ból, a w przypadku modzela taki ból praktycznie nie powstaje. Modzele powstają w wyniku rogowacenia i gromadzenia naskórka, a odciski, w wyniku stałego i intensywnego ucisku, które powodują stan zapalny wnikający głęboko w skórę.

Najczęstsze miejsca powstawania odcisków:

  • na stawach palców,
  • pomiędzy palcami,
  • na podeszwie stopy,
  • pod płytką paznokciową,
  • w wałach paznokciowych.

Skąd biorą się odciski na stopach?

Przyczyn powstawania odcisków może być wiele, a wśród nich są:

  • źle dopasowane obuwie,
  • istniejące schorzenia, takie jak różne deformacje stóp, modzele, wady postawy, płaskostopie,
  • otyłość,
  • nieprawidłowy chód,
  • długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej,
  • uprawianie sportu.

Przyczyn może być wiele i jak zawsze, najlepiej zapobiegać niż leczyć np. poprzez naprawę innych schorzeń lub dobranie odpowiednich butów.

odciski

Czy złe buty mogą być przyczyną powstawania odcisków na stopach?

Opisaliśmy, że nagniotki na stopach powstają w wyniku trwałego i długiego ucisku. No, a co może bardziej uciskać nasze stopy niż nieprawidłowo dobrane obuwie?

Niestety wszelkie eleganckie, zimowe, czy inne tego typu ,,cięższe” buty mają tendencję do bycia bardzo sztywnymi. W takim przypadku bardzo łatwo o ucisk w różnych miejscach stopy i powstawania odcisków. Jeśli zareagujemy w miarę szybko, możemy im zapobiegać, ale odciski mają to do siebie, że zmiany na stopach powstają najpierw dość bezboleśnie, by szybko przekształcić się w poważniejszy problem. Zwłaszcza jeśli cały czas jesteśmy uczeni filozofii ,,no przecież rozchodzisz”, ,,a tam trochę uwierać musi”, ,,trzeba wyglądać” i tym podobne. Później przychodzi czas, że trzeba usunąć nagniotki nawet chirurgicznie i już nie jest tak kolorowo.

Odpowiednio dobrane, elastyczne i przede wszystkim NIE UGNIATAJĄCE buty to gwarancja, że modzele i odciski, a nawet obtarcia nie będą dokuczać naszym stopom.

Domowe sposoby na odciski – 5 sposobów jak leczyć odciski naturalnymi sposobami

Oczywiście, jak w przypadku każdych schorzeń, radzimy słuchać siebie, a w przypadkach bardzo bolesnych czy problematycznych skierować się do lekarza (w tym przypadku pomoże podolog). Modzele i nagniotki można jednak z powodzeniem leczyć w domu za pomocą naturalnych składników. Na rynku istnieje wiele specjalnych środków, skarpetek złuszczających, aplikatory, plastry na odciski i inne środki, które mogą pomóc, ale jeśli dopiero zaczynasz zauważać u siebie problemy, to prawidłowa pielęgnacja i metody domowe mogą być bardzo przydatne, by pokonać zrogowaciały naskórek i wszystko, co pod nim.

Okłady ze świeżej cytryny lub ananasa

Oba te owoce posiadają enzymy, które potrafią zmiękczyć naskórek i ułatwić usunięcie odcisku razem z korzeniem. Wystarczy plaster jednego lub drugiego i zawinięcie miejsca z odciskiem gazą z przyłożonym owocem. Taki ,,opatrunek” można zostawić na noc, a na drugi dzień delikatnie usuwać odcisk. To, czy taki zabieg będzie skuteczny oczywiście zależy od stopnia zaawansowania schorzenia.

cytryna na odciski

Ciepła woda, pumeks i wazelina

W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednio długie namaczanie skóry stóp w ciepłej wodzie z mydłem lub bez. Następnie za pomocą pumeksu delikatnie ścieramy zmiękczone zgrubienia (oczywiście należy uważać na dolegliwości bólowe – rdzeń nie będzie tak łatwy do usunięcia, więc absolutnie nie rób nic na siłę).

Na koniec za pomocą wazeliny odpowiednio ,,zabezpiecz” miejsce zabiegu, żeby nie doprowadzić do obtarcia delikatnej skóry.

Moczenie stóp w soli Epsom

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby powyższe namaczanie w ciepłej wodzie dodatkowo połączyć z gorzką solą EPSOM. Ta pełna magnezu, naturalna sól pozwala zmiękczać naskórek, a co za tym idzie, ewentualne nagniotki, a nawet modzele na stopach. Sól EPSOM ma też właściwości relaksujące, więc pełna kąpiel z jej użyciem może pozwolić upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Naturalne olejki, kwasy i maści

Nie zaszkodzi również stosowanie wszelkich naturalnych olejków oraz maści, chociaż tutaj warto minimalnie rozróżniać co faktycznie pomaga, a co jest ,,sprzedawane” z modą na naturalne. Pomagać mogą:

  • kwas salicylowy i kwas mlekowy,
  • mocznik,
  • olejek rycynowy,
  • olejek migdałowy,
  • ocet jabłkowy,
  • oliwa z oliwek,
  • świeży szpinak starty na papkę,

W przypadku takich środków często bywa, że na jednych podziała środek A, na innych B. Nie są to szkodliwe środki, więc śmiało możesz spróbować, który z nich Ci pomoże.

Soda oczyszczona i sok z cytryny

Połączenie składnika kwasowego z cytryn ze składnikiem zasadowym może wywołać reakcję, która pozwoli na łatwiejsze usunięcie nagniotków. Na początek zmieszaj ciepłą wodę z sokiem z cytryny. Mocz stopy przez kilka minut, a następnie dosyp do niej sody oczyszczonej. Taka kąpiel pozwoli zmiękczyć bolesne nagniotki i delikatnie je usunąć lub zmniejszyć ich oddziaływanie.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli bolesne odciski przeszkadzają Ci w poruszaniu się, wydziela się z nich nieprzyjemna maź, powstają na stopach nadnaturalnie często – w takim przypadku koniecznie udaj się do podologa. Objawy i leczenie mogą być bardzo różne i zależeć od osoby lub stanu wyjściowego stopy. W ekstremalnych przypadkach, odciski z korzeniem usuwane są chirurgicznie. Czasem lekarz może przepisać specjalne wkładki do butów lub innego rodzaju nawilżające kremy i balsamy (z większym udziałem leczniczych preparatów).

Obuwie minimalistyczne – zapomnisz o odciskach na stopach!

Tak jak pisaliśmy wyżej – odciski często powstają na skutek źle dobranego obuwia i ciągłego obcierania stopy przez zbyt ciasne buty. Co jeśli powiemy Ci, że obuwie barefoot praktycznie likwiduje tą przyczynę?

Obuwie minimalistyczne zapewnia:

  • pełną swobodę stopy, zwłaszcza w palcach, dzięki czemu nie powstają żadne nieestetyczne zmiany na stopach,
  • oddychające materiały, co przyczynia się do zdrowej skóry,
  • podeszwę zero drop, która wymusza naturalny ruch stopy, a co za tym idzie – obniża ryzyko powstawania przez wady postawy czy niewłaściwy chód,
  • są lekkie i elastyczne, dzięki czemu nie obciążają i nie obcierają stopy.

Sprawdź szeroki wybór obuwia barefoot na każdą okazję w naszym sklepie. Sprawdź:

Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.