Bieganie towarzyszy człowiekowi od praktycznie początków naszej ewolucji. Kiedyś uciekaliśmy przed drapieżnikami, często przez bardzo nieprzyjazny teren. Dziś wkładamy wygodne buty, puszczamy muzykę i biegniemy po równej nawierzchni.
Zanim się na nas zdenerwujesz maratończyku czy wojowniku z Runmaggedonu, uspokajamy – nieco przerysowaliśmy!
Nie zmienia to faktu, że w dzisiejszych czasach przygoda z bieganiem zaczyna się od wyboru… właśnie obuwia. Bieganie boso nie jest zbyt popularnym stylem biegania, ale coraz więcej osób zaczyna ćwiczyć bieganie naturalne, a sam ,,powrót do korzeni” zdaje się mieć ciągle nowych zwolenników.
Czym jest bieganie naturalne? Na co uważać? Jakie są techniki biegu naturalnego?
O tym przeczytasz w naszym artykule.
Czym jest bieganie naturalne
W większości dzisiejszych butów do biegania możemy znaleźć bardzo podobne cechy – amortyzacja, grubsza podeszwa, spadek linii pięta-palce. Wymusza to na nas chodzenie właśnie od pięty, ponieważ w takich butach trudno tak naprawdę biegać inaczej. Sama pięta nie posiada amortyzacji, dlatego bieganie od pięty bez odpowiednich butów, szybko mogłoby doprowadzić do kontuzji i zniszczenia stawów. Standardowe buty biegowe nie zastępują naturalnej amortyzacji stopy, ale przenoszą ją na inną część.
Tymczasem najlepszym przyjacielem naturalnego ruchu stopy jest… bieganie ze śródstopia!
Bieganie naturalne to technika, gdzie nie jest potrzebna żadna inna amortyzacja niż ta, którą zapewnia śródstopie.
Konstrukcja śródstopia przy wsparciu ścięgien pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru. Ścięgno Achillesa pochłania impet, pracują palce, stopa sama (poprzez np. sygnały bólowe) informuje nas, że nasza technika jest błędna.
Jak rozpocząć przygodę z bieganiem naturalnym?
Nauka biegania naturalnego nie jest prostym zadaniem. Od dziecka jesteśmy uczeni poruszać się w obuwiu, często na WFie słyszy się ,,biegaj na palcach”, co też nie jest dobrym rozwiązaniem. Żeby zacząć biegać ze śródstopia, przede wszystkim należy ponownie przyzwyczaić się do naturalnego ruchu stopy i wzmocnić jej mięśnie.
Jak wzmocnić mięśnie stopy?
- zacznij chodzić od przodu stopy po miękkim terenie np. trawie, żeby przyzwyczaić stopę do bardziej naturalnego ruchu,
- wzmocnij mięśnie stóp, wykonując odpowiednie ćwiczenia. Stopa to często pomijana w treningu część ciała,
- pierwsze bieganie naturalne powinno być krótkie i wykonane najlepiej w obuwiu minimalistycznym,
- poznaj techniki biegania naturalnego takie jak np. technika POSE,
- wzmocnij mięśnie łydki, palców, postaraj się szerzej stawiać palce lub używać np. separatorów, żeby przyzwyczaić je do naturalniejszego ułożenia.
Jeśli już czujesz się na siłach, czas rozpocząć naukę biegania naturalnego. Do tego idealnie nada się wspomniana już technika POSE stworzona przez dr. Romanova. Jej elementy obejmują:
- lądowanie na przodzie stopy i zgiętej nodze;
- rozluźnianie dolną część kończyny, by mogła ona absorbować obciążenia wynikające z uderzenia stopy o ziemię;
- wykonywanie krótkiego ruchu w nodze zakrocznej;
- rozluźnienie, szczególnie w ramionach;
- prosta pozycja w biodrach, a pochylenie do przodu poprzez zgięcie w stawie skokowym.
Najważniejsze na początku jest bieganie maksymalnie 3-4 kilometry dwa razy w tygodniu na początek. Przyspieszanie powinno się odbywać przez zwiększenie liczby kroków, a nie ich wydłużenie.
W bieganiu naturalnym szybkość gra drugą rolę, najważniejsze jest odpowiednie operowanie środkiem ciężkości oraz ciągły trening naturalnego biegania.
Na co uważać podczas biegania naturalnego?
Jeśli chcesz zacząć biegać naturalnie, należy trzymać się kilku zasad.
- jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, bieganie naturalne wymaga innego ruchu stopy. Zmiana techniki biegu może być długotrwałym procesem.
- nie bagatelizuj nauki biegania naturalnego, skup się na technice i odpowiednim ułożeniu stopy,
- zacznij od małych kroków, nawet stopy urodzonych biegaczy mogą być zniekształcone przez nieodpowiednie obuwie i nauka zajmie dłużej,
- nie próbuj biegać naturalnie w butach amortyzowanych, miła się to z celem,
- w czasie biegu skupiaj się na odpowiednich ruchach, których nauczy cię technika POSE,
- biegaj w butach naturalnych, poszukaj odpowiednich modeli butów, które mają zero drop (płaską podeszwę), są to buty pozbawione amortyzacji.
Jeśli tylko odpowiednio podejdziesz do całej nauki, to dzięki bieganiu minimalistycznemu zauważysz pozytywne zmiany w swoim organizmie.
Buty minimalistyczne a bieganie naturalne
Temat biegania naturalnego najlepiej rozpocząć od wybrania dobrych butów minimalistycznych. Brzmi jak reklama co? Jednak prawie każdy portal powie ci wprost – buty minimalistyczne zapewniają niezbędną ochronę stopy biegania, a przez swoją konstrukcję wymuszają naturalny ruch stopy.
W jaki sposób?
- chronią stopy, nie wpływając na ich naturalny ruch,
- posiadają całkowicie płaską, mega elastyczną podeszwę,
- mają dużo przestrzeni w palcach,
- nie posiadają stabilizacji i amortyzacji,
- są bardzo lekkie.
Jeśli chcesz biegać bez obawy o to, że nadepniesz na kamień lub szkło, to buty naturalne sprawią, że zmiana techniki biegu będzie bezbolesna i sprawniejsza.
Buty do biegania naturalnego, specjalnie przystosowane również do nauki biegania, znajdziesz w naszym sklepie. Dobierzesz model butów minimalistycznych nie tylko do biegania, ale również innych czynności.
Dodaj komentarz