Currency
Language

Shinrin yoku – uzdrawiająca moc kąpieli leśnych

Przybliżymy wam dzisiaj uzdrawiającą technikę czerpania mocy z przyrody zwaną shinrin yoku – w języku japońskim zwrot ten oznacza kąpiele leśne. Przeczytajcie poniżej, jak praktykować shinrin yoku i jakie korzyści niosą ze sobą leśne kąpiele.

Na czym polega shinrin yoku?

Shinrin yoku jest sztuką przebywania w lesie opartą na intencji zanurzania się w nim wszystkimi zmysłami. Jednocześnie ważnym aspektem jest zwracanie uwagi na to, co pojawia się w myślach i w ciele. Praktyka ta zbliżona jest do mindfulness czy medytacji, lecz jej punktem odniesienia jest las i to, co się w nim dzieje w danej chwili.

W sztuce shinrin yoku ważne jest skupienie się na doznaniach zmysłowych. Najważniejsze z nich to: wsłuchiwanie się w szum drzew, śpiew ptaków, obserwowanie promieni słońca przebijających się przez gałęzie, wdychanie zapachu lasu, dotykanie kory czy mchu, a nawet smakowanie zajęczej koniczynki albo znalezionych po drodze jeżyn. Jeśli możecie, zdejmijcie buty, by poczuć pod stopami całe bogactwo leśnego runa. Alternatywnie możecie spacerować w minimalistycznych butach, które mają tak cienką podeszwę, że pozwolą wam odczuć każdy konar, kamień, szyszkę, każdą piękną niedoskonałość leśnego terenu.

Korzyści leśnych kąpieli

Las jest pierwotnym środowiskiem naturalnym człowieka, a zieleń kojarzy się instynktownie z bezpieczeństwem. Dlatego wchodząc do lasu, ludzie doświadczają odprężenia (tętno spowalnia, obniża się ciśnienie, spada poziom kortyzolu oraz adrenaliny). Taka redukcja stresu przyczynia się do poprawy samopoczucia u osób, które cierpią na zaburzenia emocjonalne lub doznają obniżonego nastroju (przygnębienia, gniewu, niepokoju itp.).

Zieleń lasu uspokaja, a rośliny wydzielają substancje, które wzmacniają układ odpornościowy organizmu. Udowodniono także, że shinrin yoku wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację.

Jak praktykować shinrin yoku?

Oto krótka lista wskazówek, które pomogą wam w praktyce shinrin yoku:

  • postarajcie się nie rozmyślać o problemach i skupić się na chwili obecnej;
  • chodźcie powoli, rozglądając się bacznie dookoła (nie używajcie smartfona ani innego sprzętu);
  • najlepiej spacerujcie w samotności, nie rozmawiając; jeśli macie towarzystwo, rozmawiajcie szeptem, lecz tylko o tym, czego doświadczacie w czasie leśnej kąpieli;
  • oddychajcie świadomie i głęboko; wdychajcie powietrze nosem (organizm przyjmuje w ten sposób lotne substancje eteryczne od drzew);
  • nie spieszcie się, stąpajcie powoli, zwracając uwagę na doznania pod stopami;
  • zauważajcie wszystko, co pojawia się w ciele i myślach; jeśli wychwycicie coś niepokojącego, weźcie kilka głębokich oddechów i wróćcie uwagą do zmysłów.

W Japonii uznano shinrin yoku za praktykę medyczną, a lekarze zalecają kąpiele leśne swoim pacjentom. W lasach wytyczono specjalne strefy i szlaki shinrin yoku. Może wkrótce i u nas, na zachodzie, ludzie dojrzą niesamowitą moc przyrody w leczeniu chorób i nauczą się ją wykorzystywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.