Currency
Language

Minimalistyczne obuwie dziecięce — wszystko, co musisz wiedzieć

Każdy rodzic przynajmniej kilka razy w ciągu roku staje przed wyborem — jakie obuwie dziecięce będzie najlepsze dla naszej pociechy. Zdrowe buty we wczesnym stadium rozwoju dziecka są bardzo ważne. Prawidłowy rozwój stóp może zdecydować o późniejszych wadach postawy i problemach zdrowotnych.

Na początku przygody dziecka z chodzeniem, ważne jest wystawianie stopy na jak najwięcej czynników zewnętrznych oraz bodźców. Pomóc może w tym np. ścieżka sensoryczna, która pozwala zapewnić zdrowy rozwój stopy. Mała stópka ma jeszcze nierozwinięte zakończenia nerwowe i początkowo stopy dzieci rozwijają się w szybkim tempie. Gdy dziecko zaczyna nosić pierwsze buty, to decyzja, jakie wybierzemy, będzie kluczowa dla dziecięcych stóp.

Czy zwykłe buty dziecięce deformują stopy?

Stopa dziecka w początkowej fazie rozwoju jest niezwykle podatna na wszelkie skrzywienia, odchylenia od prawidłowego ruchu stopy, czy po prostu bodźce. Zwykłe, sztywne buty mogą nie tylko utrudniać prawidłowy rozwój stopy, ale wręcz powodować schorzenia takie jak haluksy czy płaskostopie w przyszłości. Dlatego ważne jest, żeby nie tylko zadbać o rozmiar buta, ale żeby stopa dziecka miała miejsce do rozwoju.

rozwój_stopy
Koślawość stóp

Jak długo trwa okres rozwoju stóp dziecka?

Rozwój małych stóp trwa zazwyczaj do 8 roku życia. Po tym okresie stopa zaczyna przypominać tę dorosłego. Natomiast rozwój stopy dziecka pod względem kości trwa nawet do 14 roku życia i jest to najważniejszy okres dla prawidłowego rozwoju dzieci. Oczywiście warto wybrać pierwsze buty z uwzględnieniem wszelkich możliwych wad postawy już wcześniej i przechodzić powoli na większe rozmiary.

Miękkie buty dziecięce — najlepsze rozwiązanie.

Buty dziecięce barefoot to doskonałe rozwiązanie dla rozwoju stóp dziecka. Wyróżniają się one zazwyczaj kilkoma podstawowymi cechami, które niwelują ewentualne szkodliwe czynniki.

Podstawową zaletą butów barefoot jest miękka podeszwa. Tak konstrukcja sprawia, że podeszwa buta nie blokuje naturalnego kształtu podłoża i wręcz wymusza zdrowe ustawienie stopy. Pamiętajmy, że stopa do prawidłowego rozwoju potrzebuje nie tylko bodźców, ale również przestrzeni.

Minimalistyczne buty dziecięce GAGA MONKEY
Minimalistyczne buty dziecięce GAGA MONKEY

Kolejną ważną cechą jest właśnie szerokość w palcach. Obuwie dziecięce nie powinno ściskać palców razem, co pozwoli uniknąć takich wad stóp jak np. haluksy. Zwykłe modele butów mają najczęściej usztywniony szpic (pamiętasz słynne ,,poruszaj palcami?”), które w najlepszym przypadku będą tylko obcierać, a w najgorszym — wykrzywią palce. Dzieci, które chodzą barefoot lub w obuwiach minimalistycznych mają zdrowe stopy częściej niż te, których rodzice woleli kupować buty w sieciówkach. Gdy musisz wybrać pierwsze buty dziecka, pamiętaj, żeby stopa dziecka czuła i podłoże i przestrzeń między palcami.

Z jakich materiałów powinny być pierwsze buty dziecięce

Obuwie dziecięce powinno być przede wszystkim wykonane z naturalnych materiałów, które nie będą wywoływać podrażnień czy reakcji alergicznych. Najlepszym rozwiązaniem dla stopy małego dziecka będą więc naturalne materiały, skóra lub wegańska skóra z gumową aplikacją. Jakość obuwia dziecięcego ma bardzo duże znaczenie. Dlatego warto kupować buty tam, gdzie mamy pewność co do materiałów, z których zostały wykonane.

Minimalistyczne buty dziecięce GAGA STRAWBERRY
Minimalistyczne buty dziecięce GAGA STRAWBERRY

Gdzie kupować buty dla dzieci?

W przypadku dzieci nie warto spieszyć się z decyzją, czy też zamówić buty w pierwszym lepszym sklepie internetowym. Pamiętaj, że buty powinny być nie tylko zrobione z dobrych materiałów oraz posiadać wyżej wymienione cechy. Ważny jest także odpowiedni rozmiar. Warto więc zrobić rozeznanie, przeczytać opisy i finalnie wybrać te najlepsze. Zdrowe buty znajdziecie w naszym sklepie, gdzie staramy się zapewnić wszystkie cechy od materiałów po wykonanie, które zapewnią zdrowy rozwój małym stopom. Są to porządne buty polskiej firmy, w której kierujemy się wartościami rodzinnymi.

obuwie dla dziecka

Co jeszcze możesz zrobić dla zdrowej stopy dziecka?

Nawet posiadając dobrej jakości buty dziecięce barefoot, warto zadbać o inne aspekty. Są to np. ćwiczenia, stymulację, a nawet dbanie o całą postawę dziecka. Brak odpowiedniej ilości ruchu, czy unikanie chodzenia boso może finalnie być szkodliwe dla zdrowego rozwoju dziecięcych stóp. Jeśli masz podejrzenia, że twoje dziecko może mieć problemy z prawidłową budową stopy, warto udać się do pediatry dziecięcego i zastanowić się, czy można wprowadzić zdrowe buty profilaktyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.