Currency
Language

Jak zadbać o stopy latem

Lato – czas wakacji, urlopów, podróży bliskich i dalekich. W tym okresie nasze stopy potrzebują szczególnej uwagi. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc stopom przetrwać upały, ale też w pełni doświadczyć dobrodziejstw lata – jedynego okresu w roku, kiedy tak często chodzimy boso.

Stopy oddychają – nie utrudniajmy im tego

Stopy latem potrzebują przede wszystkim wolności, powietrza i ochłody. Nie skazujmy ich na pełne buty czy skarpety. Najlepiej w tym czasie jak najwięcej chodzić boso albo w sandałach. Jeśli wybieramy tę drugą opcję, zwróćmy uwagę na wyściółkę sandałów i na to, jak dobrze utrzymują się na stopach. Ważne, by materiał zrobiony był z naturalnej tkaniny, która przeciwdziała ślizganiu się stóp, gdy się spocą. W tej sytuacji świetnie sprawdzi się materiał z naturalnej konopi używany do produkcji sandałów Caballo Blanco, który dodatkowo posiada właściwości bakteriobójcze.

Oczywiście nie zawsze możemy włożyć sandały czy chodzić boso. W takim przypadku nasze stopy
będą wdzięczne, jeśli włożymy miękkie, lekkie i przewiewne obuwie. Godnym polecenia jest tutaj
model Explorer w wersji letniej.

Jak zapobiegać poceniu się stóp?

Stopy w obuwiu mogą bardziej się pocić, dlatego warto przede wszystkim używać odpowiednich skarpet. Odrzućmy te, które wykonane są ze sztucznych tkanin, a postawmy na naturę. Skarpety z włókien bambusa są na tyle cienkie i miłe w dotyku, że bardzo dobrze sprawdzą się w upały. Alternatywnie możemy skorzystać ze skarpet jedwabnych lub po prostu bawełnianych. Aby zapewnić stopom odpowiednie krążenie, kupujmy tylko skarpety bezuciskowe.

Dodatkowym zabezpieczeniem przed poceniem się stóp będzie wsypanie do skarpet talku kosmetycznego. Zakupimy go niedrogo w aptece lub drogerii. Talk wchłania wilgoć, co nie tylko daje nam większy komfort, lecz także chroni przed grzybicą skóry stóp.

Talku warto też używać, jeśli korzysta się z separatorów palców – specjalnych wkładek korygujących ułożenie palców stóp i wspomagających pozbycie się dolegliwości, takich jak haluksy, palce młoteczkowate czy palce szponiaste.

Stopy potrzebują ochrony przeciwsłonecznej

Delikatna skóra wierzchniej części stóp, bardziej niż innych części ciała, narażona jest na oparzenia słoneczne. Opalając się na plaży, zasypujmy stopy piaskiem, a podczas jazdy rowerem w słońcu, ubierajmy raczej takie obuwie, które zasłonią tę wrażliwą powierzchnię skóry. Stosując kremy z filtrem, nie pomijajmy stóp. Jeśli zdarzy nam się to uczynić i skóra niestety ulegnie oparzeniu słonecznemu, pomożemy jej stosując żel aloesowy lub chłodne okłady.

Dlaczego stopy puchną latem?

Nasz organizm potrzebuje latem więcej wody. Jeśli nie dostarczymy mu wystarczającej ilości płynów, tkanki pobiorą wodę z naczyń krwionośnych i powstaną obrzęki. Stopy mogą także puchnąć po podróży, w której przez większość czasu pozostajemy w pozycji siedzącej. Ta dolegliwość spotyka także osoby wykonujące pracę siedzącą – dla nich wskazane jest używanie podnóżka, by stopy znajdowały się ok. 20-30 cm nad podłożem.

Jak pozbyć się obrzęku stóp?

Pijmy więcej wody, najlepiej z dodatkiem soku z cytryny, co pomaga we wchłanianiu płynów. Spuchnięte stopy połóżmy na jakiś czas na wysokość bioder (siedząc, możemy ułożyć je na drugim krześle, a leżąc, podłożyć pod nie poduszki).

Stopy lubią chłodek latem

W upalne dni dajmy stopom szansę na zanurzenie się w chłodnej wodzie. Będą miały szczęście, jeśli uda nam się zapewnić im spacer brzegiem morza czy jeziora. Jeśli jednak to nie jest możliwe, znajdźmy rzekę lub potok w naszej okolicy i wybierzmy się tam w upalny weekend, by się schłodzić. Ostatecznie wystarczy ogrodowy basen lub miska z chłodną wodą, w której stopy znajdą wytchnienie od wysokich temperatur.

Dbajmy o zdrowie stóp i całego organizmu. Latem, zwracajmy uwagę na to, by pić odpowiednią ilość wody, a stopom zapewniać właściwą wentylację i ochronę przed słońcem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.