Currency
Language

Jak zacząć przygodę z minimalistycznym obuwiem?

To do butów trzeba się specjalnie przygotować?!

Zapewne takie pytanie mogło ci przyjść do głowy, podczas czytania tytułu tego artykułu. Ujmijmy to w ten sposób – jeśli zawsze jeździsz pojazdem ze skrzynią manualną, to przejście na automatyczną będzie wymagało przynajmniej kilku-kilkunastu przejazdów, żeby przyzwyczaić się do innego układu sterowania. Nie inaczej jest ze stopami. Jeśli od dziecka chodzisz w butach, które amortyzują piętę, ściskają palce i wymuszają ruch palce-pięta. Albo gorzej – przyzwyczajają, że można chodzić od pięty!

Jak widzisz, powrót do korzeni niekoniecznie będzie łatwy, dlatego przygotowaliśmy kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę, żeby przywrócić stopom pełną świetność i sprawność. Jak zawsze, w przypadku jakichkolwiek urazów, problemów zdrowotnych czy zwyrodnień, zalecamy udać się do specjalisty.

Zacznij powoli, daj stopom się przyzwyczaić

To naturalne, że czytając o tym, jakie problemy rozwiązują buty minimalistyczne, chcemy zacząć od razu. Skoro inni doświadczają cudownych efektów, dlaczego nie mieć ich od razu? Tymczasem, warto potraktować to, jak trening i zacząć ,,od małego ciężaru”, a następnie zwiększać intensywność. U nas, ciężarem będzie nic innego, jak czas. Zacznij nosić obuwie minimalistyczne przez krótkie okresy w ciągu dnia. Czy to wyjście do sklepu, a może pochodzić w nowych butach po domu. Jedni przyzwyczają się szybko, innym będzie potrzeba kilku dodatkowych dni, żeby się przyzwyczaić. Najważniejsze to słuchanie swojego organizmu (zwłaszcza, jeśli masz jakiekolwiek zwyrodnienia lub choroby stóp!)

Wybieraj buty minimalistyczne po odpowiednim researchu

To, że buty są minimalityczne, nie znaczy, że będą odpowiednie. Należy mieć świadomość, że wraz z popularnością ideologii barefoot, będzie rosła ilość producentów – w tym tych masowych. W przypadku butów, które mają być zdrowe, dla twojej stopy, a nie jeszcze bardziej ją uszkodzić, nie warto oszczędzać.

Jakie powinny być pierwsze buty minimalistyczne?

  • Całkowicie płaskie (zero drop) – pozwolą na utrzymanie prawidłowej postawy
  • Oddychające i bardzo lekkie – nie poczujesz, że masz je na stopach
  • Niesamowicie elastyczne – Twoja stopa w końcu może naturalnie pracować
  • Szerokie w palcach – buty nie uciskają palców, nie gniotą
  • Cienka, odporna na ścieranie podeszwa – maksymalne sensoryczne odczucia i dodatkowa akupresura
  • Najwyższej jakości materiały – buty będą służyć przez długi czas
  • Buty w pełni funkcjonalne – zrzucisz ciężar niewygodnego, twardego obuwia

Wszystkie te cechy znajdziesz oczywiście w obuwiu minimalistycznym od Magical Shoes. Buty są robione ręcznie właśnie po to, żeby zapewnić WSZYSTKIE te cechy.

Daj czas całemu organizmowi na przyzwyczajenie się

Nie tylko Twoja stopa potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do całkiem nowych wrażeń. Dotyczy to również całego organizmu. W końcu stopy amortyzują całe ciało, a źle postawioną piętę odczuwamy nawet… w czaszce.

Twój kręgosłup, kolana, biodra, wszystko to musi przyzwyczaić się do nowego rozłożenia balansu oraz innego ułożenia stopy. Dlatego tak jak pisaliśmy w pierwszym punkcie, warto potraktować to, jak trening i wdrażać obuwie barefoot stopniowo. Z czasem, zauważysz nawet fizyczne zmiany np. szersze rozłożenie palców u stopy.

Zwróć uwagę na zmiany, a szczególnie na zdrowie

Podczas pierwszych przygód z obuwiem minimalistycznym, warto szczególnie zwrócić uwagę na zmiany, jakie zachodzą w twoim ciele. Sprawdź, w jaki sposób kładziesz stopy na podłożu w zwykłych butach, a w jaki sposób w butach minimalistycznych barefoot. Zwracaj uwagę na takie rzeczy jak balans, odczucia w stopie, palce, rozłożenie punktów podparcia w stopie.

Ten punkt jest ważny szczególnie wtedy, jeśli chorujesz na jakąkolwiek z tych chorób:

Słuchaj swojego organizmu!

Ćwicz stopy w międzyczasie

Wiesz, że stopy również możesz ćwiczyć? W jednej stopie znajdziesz AŻ 107 mięśni, dlaczego więc nie traktować ich jak każdej partii mięśniowej?

Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy artykuł, który wymienia popularne ćwiczenia stóp. Sprawdź je i czekaj na zakwasy!

Nie próbuj biegania naturalnego bez przygotowania

Bieganie naturalne to ,,wyższy poziom” chodzenia boso lub w obuwiu minimalistycznym. Opiera się właśnie na treningach biegowych z użyciem obuwia typu barefoot. Taki rodzaj biegu stanowi jeszcze większe wyzwanie dla organizmu, a zwłaszcza stóp, dlatego nie zalecamy próbować bez odpowiedniego przygotowania. należy to wdrażać powoli, stopniowo, monitorując swój organizm. Początki mogą być trudne i na początku powinno się zacząć od chodzenia, później bardzo krótkich biegów aż w końcu do całkowitego przejścia na buty barefoot.  Najważniejsze jest pilnowanie prawidłowego ruchu stopy i biegania ze śródstopia, żeby pięta nie była obciążona uderzeniami o podłoże, a ciężar ciała rozłożył się równomiernie.

Więcej o bieganiu naturalnym przeczytasz w jednym z naszych artykułów.

Wspomóż się separatorami palców

Separatory palców to proste, silikonowe bloczki, które pozwalają na rozciągnięcie, wzmocnienie i zrelaksowanie palców np. po cięzkim dniu w butach roboczych. Noszenie takich separatorów przez np. godzinę dziennie daje wymierne korzyści, zarówno zdrowotne (zapobieganie deformacjom stopy), jak i rehabilitacyjne po operacjach. Mogą też po prostu służyć jako ulga po dłuższym chodzeniu!

zelowe-separatory-palcow-magical-shoes

Zacznij więcej chodzić boso

Chodzenie boso tak jak nasi przodkowie daje wymierne korzyści, które nie tylko wzmacniają stopę, ale przyzwyczają ją szybciej do obuwia typu barefoot. Do niektórych korzyści, które zostały potwierdzone badaniami, należą:

  1. Chodzenie boso wzmacnia mięśnie stopy.
  2. Chodzenie boso hartuje. Jeśli wyjdziesz jesienią na zimny trawnik, lub dla zaawansowanych zimą na śnieg, nie będzie to zbyt przyjemne uczucie, niemniej jest potwierdzone badaniami, że taki zabieg wzmacnia odporność.
  3. Chodzenie boso poprawia krążenie w stopach, a doświadczanie gołymi stopami różnych powierzchni stymuluje układ nerwowy.
  4. Chodzenie boso pomaga dzieciom rozwinąć silniejszą stopę, co przekłada się na późniejsze lata, a także na inne części ciała jak cała noga, a nawet biodra czy postawę.
  5. Chodzenie boso jest naturalnym masażem stóp. Stymulacja podeszw stóp różnymi czynnikami zewnętrznymi może być po prostu… przyjemna.

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę o obuwiu minimalistycznym, zapraszamy cię na bloga Magical Shoes, gdzie znajdziesz dużo więcej edukacyjnych materiałów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.