Currency
Language

Dlaczego warto przestawić się na bieganie naturalne?

Dlaczego warto przestawić się na bieganie naturalne? Bieganie naturalne to powrót do korzeni. Powrót do biegania w wersji barefoot, czyli bez obuwia lub w butach minimalistycznych, pozbawionych amortyzacji. Technika ta zyskuje coraz szersze grono miłośników. Nie bez powodu. Treningi biegania naturalnego niosą ze sobą wiele korzyści. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto biegać w ten sposób, jak to robić i jakie cechy powinny posiadać dobre buty do biegania naturalnego.

Czym jest bieganie naturalne?

Technika biegania naturalnego ma na celu maksymalne wykorzystanie biomechaniki stopy i całego ciała. Jest to możliwe, jeśli zrezygnujesz z klasycznego biegowego obuwia, zaopatrzonego w systemy amortyzujące, i zaczniesz biegać na boso lub w obuwiu minimalistycznym. Gdy biegasz bez butów lub w butach typu barefoot, wprawiasz w ruch naturalny mechanizm amortyzacji i wykorzystujesz wszystkie 33 stawy, znajdujące się w każdej z Twoich stóp. Bieganie naturalne, w porównaniu z innymi technikami biegowymi, pozwala na znacznie efektywniejszą pracę łuku śródstopia, ścięgna Achillesa, mięśni łydek, pośladków i ud.

Na czym polega bieganie na śródstopiu?

W bieganiu naturalnym najważniejsze jest optymalne lądowanie stóp na podłożu. Ponieważ ćwiczy się bez obuwia lub w butach minimalistycznych, lądując na pięcie, można szybko nabawić się kontuzji. W technice biegania naturalnego ląduje się zatem na śródstopiu, które pod wpływem ciężaru ciała lekko się rozszerza. Następnie stopa szybko i swobodnie przetacza się aż do palców, co pomaga efektywnie odbić się od podłoża. Przestawienie się na tę technikę wymaga zastosowania kilku ważnych zasad, o których piszemy w poradniku: Jak zdrowo zacząć biegać naturalnie?

Jak prawidłowo trenować bieganie na śródstopiu?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy prawidłowo trenujesz bieganie naturalne, zwróć uwagę na następujące aspekty:

  • czy podczas biegu lądujesz na śródstopiu,
  • czy Twoja sylwetka jest lekko pochylona do przodu (poprzez ugięty staw skokowy),
  • czy Twoje nogi i ramiona są rozluźnione,
  • czy kąt zgięcia łokci nie przekracza 90 stopni,
  • czy masz wyprostowany kręgosłup,
  • czy kierujesz wzrok przed siebie,
  • czy Twój krok jest lekki i elastyczny,
  • czy kadencja kroków na minutę wynosi ok. 160-180,
  • czy ruchy rąk i bioder ograniczasz do minimum.

Co daje bieganie naturalne?

Naturalne bieganie zapewnia niczym nieograniczony ruch ciała i swobodną pracę stóp. Dzięki temu redukuje obciążenie stawów podczas biegu. Biegając w sposób tradycyjny, lądujesz na pięcie i uderzasz o podłoże z dużą siłą. Każde uderzenie przenosi obciążenia na stawy skokowe, kolanowe i biodrowe, co wiąże się z ryzykiem kontuzji. Biegając naturalnie, możesz to ryzyko zniwelować. Pomogą w tym także inne korzyści związane z techniką minimalistycznego biegania, takie jak:

  • wzmocnienie naturalnej amortyzacji,
  • wzmocnienie więzadeł,
  • wzmocnienie ścięgien, a szczególnie ścięgna Achillesa,
  • wzmocnienie mięśni nóg,
  • lepsza ekonomia biegu,
  • większa świadomość ruchu.

Kluczowe cechy butów do biegania naturalnego

Kupując buty do biegania naturalnego zwróć uwagę, by było to obuwie typu barefoot. Charakteryzuje się ono przede wszystkim płaską, elastyczną i cienką podeszwą, nie posiadającą żadnych wkładek amortyzujących. Kolejną jego cechą jest tzw. zerowy drop, czyli zerowy kąt nachylenia buta na linii pięta-palce. Dzięki takiej budowie buty do biegania naturalnego pełnią funkcję ochronną dla stóp, lecz w żaden sposób nie modyfikują ich ruchu. Wybierając buty barefoot, upewnij się, że masz w nich wystarczającą ilość miejsca na palce. W ten sposób zapewnisz sobie efektywny i dynamiczny krok, a także odpowiedni poziom komfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.