Currency
Language

Czy istnieją zdrowe buty dla dzieci? Poznaj dziecięce obuwie barefoot

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko rozwijało się w zdrowiu, komforcie i poczuciu bezpieczeństwa. A czego pragnie dziecko? Dziecko pragnie odkrywać świat, pragnie biegać, skakać, doświadczać otaczającej go różnorodności rzeczy i zjawisk. Właśnie dlatego dzieci potrzebują obuwia, które zapewni im swobodę ruchów, prawidłowy rozwój, wygodę i bezpieczeństwo. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego dziecięce buty barefoot to najlepszy wybór dla Twojego malucha.

Jakich butów nie kupować dziecku?

Niektórym rodzicom wydaje się, że do chodzenia dziecko potrzebuje przede wszystkim stabilnych, solidnych butów, mocno trzymających stopę. Mylnie uważają, że takie obuwie jest w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie dla rozwijających się stóp dziecka. Zakładają dziecku zbyt toporne, ciężkie i sztywne buty i tym sposobem nieumyślnie wyrządzają mu krzywdę. Nic dziwnego, że dzieci tak często marudzą, gdy muszą pokonać dłuższą trasę na własnych nogach. W takim obuwiu nogi po prostu szybko się męczą i pocą.

buty do nauki chodzeniaJak dziecięce obuwie barefoot wpływa na rozwój dziecka?

Buty minimalistyczne dla dzieci powstały w odpowiedzi na badania naukowe, z których wynika, iż chodzenie boso wpływa pozytywnie na rozwój i funkcjonowanie układu kostno-stawowego, mięśni, ścięgien itp. Dziecięce buty barefoot mają za zadanie ochronić stopy dziecka przed skaleczeniami i bakteriami. Tam, gdzie zagrożenia te są minimalne, najlepiej by dziecko chodziło na boso (zobacz też: Bose dziecko, zdrowe dziecko). Badania wykazały, że stymulacja receptorów na stopach powoduje tworzenie się nowych połączeń nerwowych w mózgu, a to z kolei usprawnia kształtowanie się zdolności umysłowych i motorycznych.

magical shoes - polskie buty barefoot dla dzieci

Oto kilka powodów, dlaczego warto zaopatrzyć dziecko w dziecięce obuwie barefoot:

  • Wybierając dziecięce obuwie barefoot chronisz swoje dziecko przed deformacjami stóp i wykształceniem się u niego nieprawidłowej postawy ciała. Zdrowe buty dla dzieci barefoot posiadają tzw. zerowy drop, czyli są całkowicie płaskie, a jednocześnie niezwykle elastyczne. Dzięki temu stopy dziecka poruszają się podczas chodzenia w sposób naturalny.
  • Na przodzie dziecięcego obuwia barefoot znajduje się sporo miejsca na to, by palce małych stópek mogły swobodnie rosnąć oraz naturalnie, na płasko rozkładać się podczas stawiania kroków. Dziecku łatwiej wówczas utrzymać równowagę, przez co maleje ryzyko upadków.
  • Zdrowe buty dla dzieci barefoot posiadają cienką podeszwę, dzięki czemu dziecko podczas chodzenia wyczuwa poziom twardości i strukturę podłoża oraz uczy się stąpać po różnych rodzajach nawierzchni, rozwijając w ten sposób zdolności sensoryczne.
  • Chodzenie w butach minimalistycznych zapewnia stymulację receptorów stóp odpowiedzialnych za rozwój organów wewnętrznych. Proces ten jest niezwykle korzystny dla zdrowia i prawidłowego rozwoju organizmu dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.