Currency
Language

Buty minimalistyczne, a schorzenia stóp i nóg

To w jaki sposób nasza stopa będzie się rozwijała, w dużej mierze zależy od obuwia, którego używamy już od najmłodszych lat. Bagatelizowanie problemów z butami, używanie często butów na wysokim obcasie lub noszenie klasycznych butów mimo pojawiających się problemów może z czasem doprowadzić do różnych deformacji stóp takich jak płaskostopie, haluksy czy też wpłynąć na cały organizm – przez żylaki po problemy z całą sylwetką! Odpowiedzi na te problemy może być wiele, natomiast noszenie butów minimalistycznych to często pomijany aspekt, który może mieć kluczowe znaczenie!

Dlaczego wybór odpowiedniego obuwia może być trudny?

Dzisiejszy status klasycznych butów nastawiony jest głównie na podążanie za modą, masową produkcję niskiej jakości obuwia i tworzenie potrzeby ciągłego zakupu nowych butów. W takim trybie nie da się zadbać o to, żeby modele butów były zdrowe dla stopy. Mięsnie stóp ciągle walczą z niewygodnymi lub źle dobranymi butami, a niektóre modele butów wręcz szkodzą przy każdym kroku. Stopa kształtuje się od czasu pierwszych kroków, gdzie najpierw uczyliśmy się biegania boso. Można więc powiedzieć, że rodzaj obuwia to coś, co zdeterminuje prawidłowy ruch stopy na lata.

Dlaczego bolą nogi, czyli popularne schorzenia stóp oraz problemy stawu skokowego

Istnieje wiele problemów zdrowotnych, które mogą dotyczyć naszych stóp. Do najbardziej popularnych zaliczamy:

  1. Haluksy – zniekształcenie stopy polegające na przemieszczaniu się palucha w stronę drugiego palca. Najczęściej dotyka kobiet, które chodzą w butach o wąskich noskach i na wysokim obcasie. Nieleczone mogą prowadzić do bólu przy chodzeniu.
  2. Palce młotkowate – dotyczy małych palców u stopy i polega na zgięciu palca w dół. Zmiany mogą się utrwalić, jeśli ich nie wyleczysz, co może powodować ból na co dzień. Najczęściej występuje w wyniku genetyki lub złego obuwia.
  3. Płaskostopie to deformacja stopy w wyniku której zanika naturalne sklepienie stopy. Jest to bardzo zaawansowane schorzenie, które może mieć różne przyczyny, ale jednym z rozwiązań mogą być buty minimalistyczne. Na płaskostopie są często narażone osoby, wykonujące pracę stojącą.
  4. Choroby dotyczące paznokci, takie jak grzybica czy wrastający paznokieć. Wrastający paznokieć również może być powodowany przez ciasne buty, które ściskają palce razem i nie dają przestrzeni.

Czy buty ortopedyczne to rozwiązanie?

Buty ortopedyczne stosowane są jako sposób na korektę lub wyeliminowanie wad stóp. Stosowane jest zazwyczaj już PO fakcie wystąpienia danego schorzenia. Obuwie ortopedyczne nie będzie stanowiło jednak długotrwałego rozwiązania problemu. Jeśli nasz organizm choruje, możemy leczyć się lekami przy każdym pogorszeniu stanu lub wyleczyć przyczynę. To samo dotyczy stopy oraz tego jak poruszamy się na co dzień. Warto wtedy spróbować biegania boso, biegania naturalnego czy zakupić buty minimalistyczne, które pomogą rozwiązać część problemów z nieprawidłowym ułożeniem stopy.

W przypadku dopiero rozpoczynających się problemów stóp wkładki ortopedyczne mogą zastąpić obuwie ortopedyczne dostosowane do pokonania poważniejszych problemów. Konstrukcja obuwia ortopedycznego jest zwykle skomplikowana, a przez to droższa niż wkładki lub buty minimalistyczne.

Obuwie ortopedyczne czy buty minimalistyczne?

Buty minimalistyczne można określić jako obuwie PROFILATKYCZNE. Często mylimy je z ortopedycznymi, jednak buty profilaktyczne mają głównie za zadanie zapobiegać pogorszeniu się stanów zapalnych, zmniejszyć obciążenie stawu skokowego, czy po prostu sprawić, że mniej bolą nogi na co dzień. Dopasowanie butów minimalistycznych jest równie ważne co klasycznych butów, ponieważ nie każda stopa będzie się nadawała do ruchu podobnego do biegania naturalnego. Buty ortopedyczne powinny być ostatecznym rozwiązaniem, a następnie należy zadbać o odpowiedni rodzaj obuwia, dzięki czemu problemy ze stopą nie będą się już nawracać.

Co sprawia, że obuwie minimalistyczne jest dobre dla stopy?

Cały zamysł obuwia minimalistycznego ma kojarzyć się z naturalnym ruchem stóp. Minimalistyczne podeszwy pozwalają na naturalne ułożenie stopy względem podłoża, dzięki czemu praca mięśni stóp jest naturalna, a podeszwa stopy może ułożyć się zgodnie z naturą.

Buty minimalistyczne podczas biegania pozwalają na naturalne lądowanie stopą co wpływa na cały aparat ruchu w przeciwieństwie do klasycznych butów. W MagicalShoes wykorzystujemy wyłącznie naturalne materiały najwyższej jakości, dzięki czemu buty będą służyć Ci przez wiele lat.

Podeszwę sportowego obuwia tworzymy z wytrzymalszych materiałów. Dzięki temu minimalistyczne buty chronią stopę jednocześnie imitując wrażenie biegania boso. Buty do biegania naturalnego pozwalają na naturalny ruch i sprawiają, że sportowca podczas codziennych sesji mniej bolą nogi.

Istnieje grupa osób biegających boso, ale jest to już dość ekstremalna odmiana, dlatego polecamy ją tylko wyćwiczonym osobom. Zaletą minimalistycznej konstrukcji butów jest jednoczesna ochrona, a nowoczesne buty minimalistyczne wyróżniają się również stylem i wytrzymałością.

Czy są wady biegania naturalnego?

Chodzenie boso ma wiele zalet, ale jak w przypadku każdego sportu oraz aktywności, a zwłaszcza gdy występują jakieś przeciwwskazania zdrowotne, polecamy skonsultować się z lekarzem lub ortopedą. Bieganie naturalne zacznij powoli, zwłaszcza jeśli twoja stopa jest przyzwyczajona do klasycznych butów. W końcu do nowych butów musisz przyzwyczaić się nie tylko ty ale też mięśnie stóp. O bieganiu naturalnym możesz przeczytać w tym artykule.

Co jeśli mam pracę stojącą?

Jeśli podczas długiego stania czujesz, że ciągle bolą nogi, to dobry moment na sprawdzenie, jaki rodzaj obuwia może pomóc. Czasem wystarczy wkładka masująca stopy, ale w przypadku większych problemów polecamy buty barefoot. Naturalnie ułożą podeszwę stopy nawet podczas długiego stania. Jeśli natomiast niezbędne są eleganckie buty minimalistyczne do biura, wystarczy, że zajrzysz do naszego sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.