Currency
Language

Bose dziecko – zdrowe dziecko

Wychowując dzieci, jesteśmy postawieni przed ogromną odpowiedzialnością. Tak wiele zależy od decyzji, jakie podejmiemy w związku z rozwojem naszych pociech. Niektóre z nich bywają niezmiernie trudne, tym bardziej, że wśród rodziców, a także w gronie naukowców, w wielu kwestiach nie ma zgody. Jedną z nich jest to, czy stopy maluchów powinno się chronić, kupując obuwie dla dzieci, czy lepiej zrobimy, pozwalając dzieciom chodzić boso. Poniżej przedstawiamy kilka faktów przemawiających za tym, by nie skazywać stóp naszych pociech na tradycyjne buty dla dzieci.

Chodzenie boso czy buciki dziecięce?

W 2018 roku wydawnictwo naukowe Frontiers in Pediatrics opublikowało artykuł wskazujący na silne powiązanie między chodzeniem boso a rozwojem człowieka. Udowodniono wpływ bosego wychowania dzieci na właściwy rozwój zmysłu równowagi oraz zdolności motorycznych.

W praktyce oznacza to tyle, że dzieci, które częściej chodzą bosą, lepiej się rozwijają i osiągają wyższe wyniki w sporcie. Kolejne badania wykazują, że maluchy wychowywane na boso łatwiej się koncentrują i uczą – prześcigają w rozwoju umysłowym rówieśników, którym na co dzień zakłada się buty.

Rae Pica – specjalista ds. rozwoju dzieci – wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje:

„…stopy są jednymi z najlepiej unerwionych części ciała, co oznacza, że
przyczyniają się do powstawania ścieżek neurologicznych w mózgu.
Zamknięcie ich w butach oznacza zatem częściowe odebranie organizmowi
sposobności do tworzenia nowych połączeń nerwowych.”

Dotyczy to w szczególności dzieci do 8 roku życia, gdyż do tego wieku wykształca się u dziecka większość zdolności motorycznych i umysłowych.

Na łamach Natural Child Magazine opublikowano artykuł dr Kacie Flegal, która stwierdza, że dzieci wychowywane na boso lepiej radzą sobie z nauką matematyki, języków obcych, a także z rozwiązywaniem problemów, budowaniem relacji międzyludzkich i zarządzaniem emocjami.

Buty dla dziecka – dlaczego warto czasem z nich zrezygnować?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że stymulowanie receptorów stóp wpiera właściwy rozwój i funkcjonowanie organów wewnętrznych. Obuwie dziecięce ograniczające kontakt stóp z podłożem, może powodować mniejszy dopływ bodźców nerwowych do mózgu dziecka. Poza tym, stopy dziecka, któremu nie zakładamy obuwia, są lepiej ukrwione i dotlenione, a to wpływa pozytywnie na działanie całego organizmu.

Chodzenie boso zaleca dzieciom Narodowy Instytut Zdrowia USA oraz American Academy of Pediatrics, której eksperci potwierdzają również, że buty dziecięce należy produkować zgodnie z nurtem barefoot (z ang. bosa stopa).

Innowacyjne buty dziecięce – buty barefoot

Buty typu barefoot, zwane także obuwiem minimalistycznym, to wynalazek ostatnich lat. Nie są jeszcze zbyt rozpowszechnione, choć rodzice świadomi korzyści prozdrowotnych płynących z chodzenia boso, powoli się do nich przekonują.

W naszej części Europy kultura chodzenia boso praktycznie nie istnieje. Buty są wpisane w normę społeczną tak silnie, że trudno żyć i wychowywać dzieci całkowicie bez obuwia. Wpływa na to także klimat oraz warunki życia w miastach. Producenci obuwia mają jednak rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą, by ich dzieci, niezależnie od okoliczności, czerpały korzyści z chodzenia boso. Jest nim innowacyjne obuwie barefoot.

Czym charakteryzują się buty dziecięce typu barefoot?

Założeniem takiego obuwia, jest to, by osoba, która ma je na sobie, czuła się jak na boso, a przy tym, by jej stopy chronione były przed skaleczeniami czy bakteriami. Odpowiednia ilość miejsca na przodzie buta barefoot pozwala palcom stóp swobodnie przylegać do podłoża podczas chodzenia, a także nie krępuje ich naturalnego wzrostu. Cholewka butów minimalistycznych jest wyjątkowo miękka i przewiewna, a podeszwa elastyczna, płaska i zaledwie kilkumilimetrowa. Dzięki temu, dziecko wyraźnie czuje, po jakim podłożu stąpa i z każdym krokiem dostarcza sobie nowych bodźców sensorycznych.

Obuwie barefoot dla swoich pociech możecie nabyć m.in. przechodząc na stronę z butami dla dzieci w naszym sklepie.

Zobaczcie także: Czy dzieci mogą trenować bieganie?

Źródła:

https://www.yourmodernfamily.com/barefoot-kids/

https://www.raepica.com/2017/09/barefoot-benefits-brain-development-2018/

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fped.2018.00115/full

http://naturalchildmagazine.com/1210/barefoot-babies.htm

https://lekarzebezkolejki.pl/blog/rewolucyjne-buty-dla-dzieci-barefoot-zadbaj-o-prawidlowyrozwoj-malych-stop/w-1473

https://parenting.pl/dlaczego-dzieci-powinny-chodzic-boso

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.